„Comerciul cu beuturi”



„Comerciul cu beuturi”
„Comerciul cu beuturi”

„Comerciul cu beuturi”
Cei ce se vor găsi beți în ospetării și cârșme, în localități unde se vând beuturi spirituoase arse in detail și în cantități mici, seau unde se face comerciu cu atari beuturi, asemene cei ce se vor găsi beți pe strade seau în alte locuri publice, precum și cei cari cu intențiune îmbată pre cineva în astfeliu de locuri vor fi urmăriți cu arest până la o lună seau cu o amendă până la 50 florini. Tot astfeliu, vor fi pedepsiți și ospetarii seau cârșmarii precum și proprietarii de localități în cari se vând beuturi spirituoase arse în detail seau în cantități mici ori se face comerciu cu aceste beuturi, asemine și representanții, seau arendașii, seau mandatarii acestora, carii dau seau lasă să deie beuturi spirituoase la persoane bete, seau la copii, carii nu se înfățișează fiind acompaniați de persoane mai bătrâne”.
„Revista Politică”, Anul II, nr. 12, Suceava, Noemvre 1887.
„Noul traseu al autobuzelor în Suceava”
Începînd cu data de 9 noiembrie, Întreprinderea de gospodărie orășenească Suceava a stabilit un nou traseu al autobuzelor care circulă în localitate. Astfel, autobuzele care plecau din piața centrală a orașului pe traseele: Suceava – Stația CFR Suceava Nord; Suceava – Burdujeni; Suceava – Combinatul de Industrializarea Lemnului; Suceava – Cabana Adîncata, și-au prelungit traseele avînd plecarea din fața Policlinicii. Fiecare autobuz va purta o plăcuță cu numărul traseului și principalele stații intermediare de oprire”.
„Zori Noi”, Anul XIX, nr. 5262, Suceava, Miercuri 11 noiembrie 1964.
„Toaleta de toamnă a orașului”
Pentru înfrumusețarea continuă a orașului Suceava, Întreprinderea de gospodărie orășenească a luat măsuri încă din toamna aceasta pentru plantarea unor flori și arbuști, care își vor etala frumusețea în primăvara anului viitor. Astfel, începînd de la policlinică, vor fi plantați un număr de 8000 trandafiri care înfloresc tot timpul verii. Cartierul Ana Ipătescu va fi și el înfrumusețat prin plantarea a 300 arbori, care-i vor da un aspect de prospețime și de eleganță. De asemenea, pentru piața din centrul orașului, vor fi procurate o serie de specii rare de arbuști cum sînt bradul argintiu și ienupărul”.
„Zori Noi”, Anul XIX, nr. 5269, Suceava, Joi 19 noiembrie 1964.



Recomandări