Patru absolvenți de liceu din județul Suceava au obținut calificativul maxim la toate probele examenului de bacalaureat din acest an.
Cu media 10 la sesiunea din vară a examenului maturității se remarcă: Catinca Dobroghii – Colegiul Național ”Ștefan cel Mare” Suceava, specializarea Științe sociale; Georgiana Zbranca – Colegiul Național ”Mihai Eminescu” Suceava, specializarea Învățător/educatoare; Darius Lungu – Colegiul Tehnic Rădăuți, Filologie; Andrei Pavăl – Colegiul Național ”Ștefan cel Mare” Suceava, Mate – info.
La nivel național s-au înregistrat 177 de medii de 10, față de 104, anul trecut.
Catinca Dobroghii se pregătește pentru examenul la Medicină
Catinca Dobroghii a absolvit cu 10 pe linie toți cei patru ani de liceu, este șefa promoției 2019, la finalul ciclului liceal fiind premiată cu cea mai înaltă distincție a Colegiului ”Ștefan cel Mare”, diploma și placheta de onoare.
”Nu mi-a venit să cred când am văzut rezultatele. Inițial mi-a spus mama că am luat 10 la toate disciplinele, dar am vrut să văd cu ochii mei. Sunt fericită pentru acest rezultat, e o satisfacție mare”, ne-a mărturisit Catinca.
Pentru tânăra absolventă emoțiile încă nu au trecut, aceasta pregătindu-se pentru examenul de admitere la Universitatea de Medicină și Farmacie ”Grigore T. Popa” din Iași, unde va susține o testare la biologie și chimie organică.
„Examenul este pe 24 iulie și sper să fie la fel de bine ca în cazul examenului de bac. Pentru admiterea la UMF, rezultatul de astăzi (n.r. – 8 iulie) contează doar în proporție de 10%”, a menționat ștefanista.
Cât despre probele examenului maturității, Catinca a povestit că subiectele de la geografie și de la istorie i s-au părut ușoare, însă cele de la limba română au avut un grad ridicat de dificultate, mai ales pentru absolvenții de profil real.
Georgiana Zbranca vrea să urmeze tot Medicina
Tot pentru admiterea la Universitatea de Medicină și Farmacie de la Iași se pregătește și Georgiana Zbranca, absolventă a Colegiului Național ”Mihai Eminescu” Suceava.
Are 10 curat la examenul de bacalaureat, dar și pe parcursul celor patru ani de liceu, la finalul cărora a fost desemnată șefă de promoție.
„Încă nu-mi vine să cred că am media 10. Nu pot să explic bucuria pentru care o simt pentru că am muncit într-adevăr pentru acest rezultat, chiar am învățat și mi-am dorit note bune”, a menționat Georgiana.
Tânăra menționează că s-a pregătit constant pe parcursul celor patru ani de liceu și a intensificat pregătirea cu câteva săptămâni înainte de examenul maturității.
„Subiectele au fost accesibile, la limba română aveam cele mai mari emoții, dar mi-am dorit să avem poezie la ultimul subiect și așa s-a întâmplat. Cu toate că am terminat specializarea Învățător/educatoare, am descoperit că îmi place matematica în mod deosebit, chimia, biologia. Acum mă pregătesc pentru admiterea pentru Medicină, după care urmează o vacanță așteptată pentru că a fost o perioadă destul de încărcată și solicitantă”, ne-a mai spus Georgiana.
Darius Lungu vrea o carieră la catedră
Darius Lungu este din Costișa, comuna Frătăuții Noi, și a absolvit toți anii de studiu de la Colegiul Tehnic Rădăuți, specializarea Filologie, cu media 10 pe linie, medie pe care a obținut-o și la examenul de bacalaureat.
”A fost un moment de șoc când am văzut rezultatele. Știam că am făcut tot, că am rezolvat subiectele, însă nu eram 100% sigur pe ceea ce am făcut, nu credeam că e totul de 10. Sunt bucuros și emoționat, părinții de asemenea, sunt foarte fericiți, mama chiar a început să plângă de bucurie”, povestește Darius.
Cât despre probele examenului, absolventul spune că s-a pregătit constant, iar în ultimul an a rezolvat tipuri de subiecte asemănătoare cu cele de la evaluare și a recapitulat intensiv materia.
„Până acum, anii de liceu reprezintă cea mai frumoasă perioadă pentru mine. Am avut parte de un colectiv minunat, de profesori extraordinari. Rămân cu o amintire foarte plăcută”, a mai precizat acesta.
Darius își dorește o carieră didactică și vrea să studieze la Facultatea de Litere a Universității ”Ștefan cel Mare” Suceava, cel mai probabil la Română – Franceză.
Andrei Pavăl se pregătește pentru domeniul IT
Cel de-al patrulea bacalaureat de nota 10 din județ este Andrei Pavăl, de la Colegiul Național „Ștefan cel Mare”, specializarea matematică – informatică.
Se aștepta la un rezultat bun, mai ales că subiectele nu i s-au părut foarte dificile.
Andrei vrea să urmeze o facultate de informatică sau calculatoare, fie de la Cluj, fie de la București, pentru care urmează să susțină examen de admitere.




