Cetatea copiilor, festival internațional de teatru și literatură dramatică, începe la Suceava



Cetatea copiilor, festival internațional de teatru și literatură dramatică, începe la Suceava
Cetatea copiilor, festival internațional de teatru și literatură dramatică, începe la Suceava

Prima ediție a Festivalului Internațional de Teatru și Literatură Dramatică – Cetatea copiilor, un eveniment dedicat magiei poveștilor și universului artistic al celor mici, începe miercuri, în municipiul Suceava.

Prima ediție a festivalului organizat de Teatrul Municipal „Matei Vișniec” vrea să ofere o platformă de întâlnire între artiști, pedagogi și publicul tânăr, să promoveze apropierea copiilor de teatru și de lumea artistică, încurajând creativitatea, curiozitatea și participarea activă.

În perioada 11–14 decembrie vor participa la Festivalul Cetatea copiilor teatre, artiști și specialiști din România, precum și din Republica Moldova: Teatrul Național „Marin Sorescu” Craiova, Asociația Teatrul pentru toți – Compania de teatru Pantalone București, Teatro Blu Magic Iași, Școala de teatru DreamBoutique București, Teatrul Național „Vasile Alecsandri” Bălți, Teatrul Republican Muzical Dramatic „B. P. Hașdeu” Cahul.

Biletele se vor pune în vânzare miercuri, 3 decembrie. Prețul unui bilet pentru spectacolele care se joacă pe scena Teatrului ”Matei Vișniec” este 20 de lei.

Deschiderea Festivalului Internațional de Teatru și Literatură Dramatică „Cetatea copiilor” are loc miercuri seara, de la ora 18.00, cu miniconcertul de colinde susținut de Vocalis Music School, după care în foaier poate fi descoperit Sufletul artiștilor, o lucrare-simbol a cunoscutei artiste plastice Pușa Pîslaru Ionescu.

Prima zi de festival, joi, 11 decembrie, se deschide cu un eveniment educativ dedicat iubitorilor de lectură. Spațiul expozițional al teatrului îi va primi pe școlarii interesați să dialogheze online cu scriitorul Alec Blenche, autorul cărții „Jurnalul unui fotbalist de buzunar”.

Spectacolul Apolodor, pinguinul călător, de Gelu Naum, o poveste despre prietenie puternică și durabilă, ajutor reciproc, afecțiune și devotament, poate fi văzut joi, de la ora 12.00, la TMMVS, zilnic fiind programate alte spectacole dedicate copiilor.

Dintre evenimentele cu acces gratuit, se remarcă ”Magic Christmas Show”, de sâmbătă, 13 decembrie, ora 17:30, pe Esplanada Casei de Cultură

Magiile spectaculoase ale Magicianului Christianis vor da tonul de sărbătoare, iar teatrul, acrobația și dansul vor aduce un plus de energie și culoare.

Concertul Andreea Bălan are loc tot sâmbătă, ora 19:00 pe Esplanada Casei de Cultură. Concertul este unul plin de surprize și va include momente coregrafice dinamice, costume spectaculoase și melodii îndrăgite Accesul publicului este liber.

  • Din secretele maeștrilor, la Muzeul Național al Bucovinei

În cadrul atelierului de creație păpuși Din secretele maeștrilor, artista plastică Gonda Cojocariu îți va dezvălui pas cu pas trucuri, tehnici și idei prin care cei interesați pot crea propria păpușă – unică și plină de poveste.

”Ne dorim ca Festivalul Cetatea copiilor să devină un reper important în viața culturală a orașului și un cadru în care copiii să descopere magia spectacolului, a poveștilor și a artei. Haideți să descoperim lumea prin teatru!”, au transmis reprezentanții Teatrului ”Matei Vișniec” Suceava.



Recomandări

100 de copii și tineri, prezenți la a XVII-a ediție a Concertului de colinde organizat de Asociația „Sfântul Mitropolit Dosoftei”

100 de copii și tineri, prezenți la a XVII-a ediție a Concertului de colinde organizat de Asociația  „Sfântul Mitropolit Dosoftei”
100 de copii și tineri, prezenți la a XVII-a ediție a Concertului de colinde organizat de Asociația „Sfântul Mitropolit Dosoftei”

Maestrul Matei Vișniec a devenit Doctor Honoris Causa al Universității „Alexandru Ioan Cuza” și cetățean de onoare al Iașiului

Maestrul Matei Vișniec a devenit Doctor Honoris Causa al Universității „Alexandru Ioan Cuza” și cetățean de onoare al Iașiului
Maestrul Matei Vișniec a devenit Doctor Honoris Causa al Universității „Alexandru Ioan Cuza” și cetățean de onoare al Iașiului