Polițiștii francezi au confiscat, duminică seară, în regiunea pariziană peste 6,9 tone de canabis ascunse într-un camion încărcat cu roșii, condus de un cetățean portughez, în acest caz fiind arestați și patru români, au declarat, luni, surse din poliția marocane, potrivit site-ului casafree.com.
În afara celor patru români au mai fost arestați în timpul operațiunii un portughez, un francez și o persoană cu dublă cetățenie, marocană și franceză.
Operațiunea face parte din acțiunile de cooperare dintre autoritățile marocane și franceze în lupta împotriva traficului de droguri. Aceasta este parte, pe plan juridic, din convențiile internaționale ratificate de cele două țări în lupta împotriva traficului de droguri și a fost supravegheată de parchetul general.
Investigațiile sunt în curs de desfășurare, pentru a-i aresta pe toți membrii rețelei.