„O lume a prieteniei” este proiectul în cadrul căruia copiii de la Grădinița cu Program Normal nr. 3 „Degețica” au donat preșcolarilor din Bălăceana îmbrăcăminte și jucării.
Aceasta este cea de-a treia acțiune de acest gen desfășurată de preșcolarii și cadrele didactice de la Grădinița „Degețica” în acest an școlar și se va încheia cu o acțiune similară de Ziua Copilului, pe 1 Iunie.
Pe lângă bucuria și darurile de care au avut parte copiii din Bălăceana, cei mici, atât preșcolarii de la Grădinița „Degețica”, dar și cei de la Bălăceana, au realizat împreună o expoziție cu desene, felicitări și colaje pe teme pascale.
Programul educațional „O lume a prieteniei” a fost inițiat de Inspectoratul Școlar Suceava în luna decembrie 2007. Prima etapă s-a desfășurat în perioada sărbătorilor de iarnă, iar în proiect au fost implicate 11 grădinițe resursă și 12 grădinițe beneficiare.
În cea de-a doua etapă au fost selectate 32 de grădinițe resursă din mediul urban și 35 de grădinițe beneficiare din mediul rural.






