Premierul Emil Boc a declarat, duminică, la Suceava, că PDL a avut neșanșa să ia guvernarea în cea mai grea perioadă din ultimii 60 de ani, preluând un deficit de 5,2 la sută, și a acuzat că „Guvernul Tăriceanu, șantajat de PSD, a sacrificat viitorul economic al Romaniei”.
Emil Boc a făcut aceste declarații la ședința Colegiul Județean de Coordonare al PDL Suceava, la care sunt prezenți mai mulți miniștri, aproximativ o mie de delegați din organizațiile din județ și liderii organizațiilor PDL din județele Moldovei.
Premierul a susținut că PDL a avut „neșanșa” să preia guvernarea în cea mai grea perioadă din ultimii 60 de ani.
„În loc să luăm o țară cu bani puși deoparte, am luat un deficit de 5,2 la sută”, a spus Boc.
El a afirmat că preocuparea majoră a Guvernului este direcționarea banilor spre investiții și dezvoltare și spre crearea de noi locuri de muncă.
„Să ne facem ordine în ogradă și să eliminăm abuzurile. Vom culege, ca țară și ca partid, rezultatele muncii noastre de acum. Important este să nu facem pași înapoi. În 2012 vom avea o creștere economică sănătoasă”, a declarat premierul.
El le-a mai spus participanților la ședința PDL Suceava că opoziția oferă glume și bancuri, neavând un program credibil.
De asemenea, Emil Boc a acuzat Guvernul Tăriceanu că a sacrificat viitorul României.
„Guvernul Tăriceanu, șantajat de PSD, a sacrificat viitorul economic al României”, a adăugat Boc.