Premierul Emil Boc a cerut Fondului de Garantare a Creditelor să soluționeze dosarele restante la „Prima Casă” în maximum o săptămână, prin proceduri care să fie stabilite cu Asociația Română a Băncilor, susținând totodată că este nevoie de o mai mare flexibilitate din partea băncilor implicate.
Șeful Guvernului a solicitat reprezentanților Fondului să se întâlnească, în cursul săptămânii viitoare, cu membrii Asociației Române a Băncilor, pentru a conveni modalitățile prin care poate fi simplificată procedura de completare a dosarelor și de scurtare a termenelor de aprobare, se arată într-un comunicat al Guvernului.
„Primul-ministru și reprezentanții Fondului au susținut că este necesar ca băncile să accepte depunerea, de către clienți, a antecontractelor după momentul în care dosarele sunt declarate eligibile. Șeful Executivului a apreciat că este nevoie de o mai mare flexibilitate din partea băncilor, pentru a se asigura protecția clienților în ceea ce privește antecontractele semnate, și a dat asigurări că va monitoriza, în perioada următoare, rezolvarea aspectelor ridicate în cadrul întâlnirii de joi”, se arată în comunicat.
În discuția de joi, de la Guvern, Premierul Emil Boc i-a spus președintelui Fondului de Garantare a Creditelor, Aurel Șaramet, că mail-ul său a fost blocat de numărul mare al plângerilor primite din partea persoanelor care reclamă probleme în programul „Prima Casă” și i-a cerut să stabilească un calendar clar de proceduri.
Șeful Guvernului i-a spus președintelui Fondului Național de Garantare a Creditelor pentru IMM, care gestionează derularea programului „Prima Casă”, că foarte multe persoane sunt nemulțumite deoarece dosarele de creditare sunt procesate greu și reclamă faptul că riscă să piardă avansul plătit pentru cumpărarea unei locuințe.
Conform datelor prezentate de premier, la Fondul de Garantare au fost depuse 2.614 solicitări de creditare, dintre care 1.414 au fost rezolvate, 429 doar avizate și 774 cereri sunt încă în lucru.
Ultima întâlnire între șeful Guvernului și președintele Fondului Național de Garantare a Creditelor pentru Întreprinderile Mici și Mijlocii a avut loc la sfârșitul lunii august.
Surse oficiale au declarat atunci agenției MEDIAFAX că Guvernul intenționează ca, împreună cu băncile, să reducă termenul de finalizare a dosarelor pentru „Prima Casă” și să propună un termen mai lung cu până la 20 zile pentru încheierea antecontractelor de vânzare-cumpărare a caselor, de la aproximativ 30 zile în prezent la 45-50 zile, analizând și varianta unui nou proiect de stimulare a construcțiilor noi, printr-un program similar acestuia.
Persoanele care vor să ia credite prin programul „Prima Casă” vor plăti un avans de 5% pentru o locuință de maximum 60.000 euro sau de 3.000 euro plus diferența din prețul de achiziție, iar rata dobânzii va fi EURIBOR (rata solicitată între principalele bănci din zona euro la depozitele pe piața interbancară) la 3 luni plus maxim 4% pe an, la credite în euro, respectiv ROBOR (rata dobânzii la împrumuturi pe piața interbancară românească) plus maxim 2,5 puncte procentuale. Marja include și nivelul total al comisioanelor percepute de finanțator.
Guvernul a stabilit pentru 2009 un plafon de garantare de un miliard de euro.