Șoferi pericol public

Beat la volan, a omorât un copil de 11 ani, pe care l-a proiectat zece metri în aer. Judecătorii i-au dat drumul acasă



Beat la volan, a omorât un copil de 11 ani, pe care l-a proiectat zece metri în aer. Judecătorii i-au dat drumul acasă. Foto: reporterntv.ro
Beat la volan, a omorât un copil de 11 ani, pe care l-a proiectat zece metri în aer. Judecătorii i-au dat drumul acasă. Foto: reporterntv.ro

Un individ care s-a urcat băut la volan a provocat la sfârșitul săptămânii trecute un accident mortal, victimă fiind un copil în vârstă de 11 ani, pe care l-a izbit cu mașina și l-a proiectat zece metri în aer, au anunțat ieri reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean Suceava, acesta fiind doar un exemplu, și cel mai grav dintre cele nouă evenimente rutiere care s-au petrecut în zilele de vineri și sâmbătă și în care au fost implicați șoferi care au consumat băuturi alcoolice.
Accidentul mortal a avut loc vineri, în jurul prânzului, iar șoferul vinovat, un bărbat în vârstă de 54 de ani, Florentin Merlușcă, din comuna Șaru Dornei, a fost reținut inițial pentru 24 de ore de către polițiști.
Sâmbătă, procurorul de caz a decis să ceară arestarea preventivă a conducătorului auto, care a fost găsit cu o alcoolemie de 1,03 la mie în aerul expirat, însă la Judecătoria Vatra Dornei magistrații au decis că nu se impune măsura arestării și au luat doar măsura controlului judiciar pentru o perioadă de 60 de zile, Florentin Merlușcă întorcându-se la domiciliul său.
Poliția: Minorul circula regulamentar, în calitate de pieton
Din cercetările conturate de polițiști, s-a stabilit că Florentin Merlușcă se afla vineri, în jurul prânzului, la volanul unui autoturism VW Golf, pe DJ 174 F, pe raza localității de domiciliu, comuna Șaru Dornei. La un moment dat, ajungând într-o curbă la stânga, „din cauza vitezei neadaptate și pe fondul consumului de băuturi alcoolice”, a pătruns pe acostament, unde a acroșat un minor de 11 ani, localnic. Minorul, precizează poliția, se deplasa regulamentar în calitate de pieton. „În urma impactului, minorul a fost proiectat la o distanță de 10 metri, decedând pe loc”, se arată într-un comunicat al poliției județene.
Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Județean Suceava, subcomisarul Ionuț Epureanu, a transmis ieri că șoferul vinovat este cercetat pentru ucidere din culpă și conducerea unui vehicul sub influența băuturilor alcoolice.
Accident soldat cu rănirea unei tinere de 18 ani, provocat de un șofer băut
Un alt accident rutier provocat de un șofer băut s-a înregistrat vineri seară, în jurul orei 20.45, pe raza comunei Vatra Moldoviței.
În jurul orei 20.45, pe DN 17 A, Ioan C., de 40 de ani, din localitate, conducea un autoturism Renault Megane, iar într-o curbă la stânga a pierdut controlul asupra direcției de deplasare și a părăsit partea carosabilă spre dreapta, unde s-a izbit cu mașina de un parapet de protecție din piatră.
În urma impactului, o tânără în vârstă de 18 ani, din aceeași localitate, rudă cu șoferul, care se afla pe scaunul din dreapta față, a fost rănită și transportată la spital.
„Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de 0,33 mg/l alcool pur în aerul expirat, după care, la spital, i s-au prelevat mostre biologice pentru determinarea alcoolemiei”, au comunicat reprezentanții poliției.
Aproape de comă alcoolică, la volan, cu o alcoolemie record: 1,81 la mie în aerul expirat
Un individ din comuna Panaci a fost prins zilele trecute conducând un autoturism pe drumurile publice, deși era aproape de comă alcoolică.
Vineri după-amiază, în jurul orei 13.50, polițiștii au oprit în trafic, pe DJ 174 F, pe raza comunei Șaru Dornei, la puțin timp după accidentul mortal petrecut pe același drum, în urma căruia a decedat minorul de 11 ani, un autoturism marca Audi.
La volan se afla un anume Petrică L., în vârstă de 36 de ani, din comuna Panaci. Când l-au pus să sufle în alcooltest, polițiștii au constatat că respectivul avea o alcoolemie record: 1,81 la mie în aerul expirat. A fost dus la spitalul din Vatra Dornei, însă aici a refuzat recoltarea de probe biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei.
În condițiile în care alcoolemia din sânge e aproape dublă față de cea rezultată în urma testării cu aparatul etilotest, e de mirare cum respectivul mai putea să țină volanul în mână.
Beat și fără permis de conducere la volanul unei mașini cu numere expirate
Un alt individ pericol public a fost depistat de polițiști vineri dimineață, pe un drum comunal din localitatea Gura Solcii, comuna Grănicești.
Severin E., în vârstă de 26 de ani, din localitate, conducea un Renault Megane înmatriculat în Germania și mirosea a alcool.
Alcooltestul a indicat o alcoolemie de 0,94 la mie în cazul tânărului. În urma verificărilor, polițiștii au constatat că respectivul nu posedă permis de conducere valabil pentru nici o categorie auto, iar mașina pe care o conducea avea numerele de înmatriculare expirate.
A intrat cu mașina în poarta unei case
Și încă un exemplu, tot de la sfârșitul săptămânii trecute. Sâmbătă după-amiază, polițiștii au fost anunțați că pe raza satului Păiseni, comuna Cornu Luncii, o mașină Opel a intrat în poarta casei unei bătrâne de 79 de ani, din localitate.
La fața locului, au constatat că la volan se afla un tânăr din județul Timiș, Nicolae P., în vârstă de 29 de ani.
Pus să sufle în alcooltest, tânărul a fost găsit cu o alcoolemie de 0,82 la mie în aerul expirat.



Recomandări

Judecătorii au întors o decizie care îl scăpa de pușcărie pe un tânăr care a provocat un accident mortal pe trecerea de pietoni și a fugit

Judecătorii au întors o decizie care îl scăpa de pușcărie pe un tânăr care a provocat un accident mortal pe trecerea de pietoni și a fugit
Judecătorii au întors o decizie care îl scăpa de pușcărie pe un tânăr care a provocat un accident mortal pe trecerea de pietoni și a fugit