Președintele Traian Băsescu a declarat, joi, la ședința CSM, că în Justiție are loc o grevă în prezent, prin faptul că magistrații nu își fac treaba, ceea ce este împotriva legii, iar Justiția trebuie să intre imediat în legalitate.
Băsescu a spus că faptul că în instanțe nu există activitate înseamnă, de fapt, grevă. El le-a spus magistraților din CSM că, deși unora dintre aceștia le este chiar teamă să rostească cuvântul, este vorba de grevă. „Faptul că nu funcționează instanțele, că nu se judecă, este împotriva legii. Practic este o grevă căreia unii dintre dumneavoastră nici nu aveți curajul să-i spuneți grevă, dar asta este. Eu cred că imediat Justiția trebuie să intre în legalitate”, a declarat Traian Băsescu în debutul ședinței CSM.
El a făcut apel la magistrați să-și reia activitatea și a precizat că, în discursul său, nu emite sentințe, ci doar „păreri”, pentru a fi analizate de CSM.
„În al doilea rând, este un mare număr de judecători și procurori care stau cu deciziile de pensionare în buzunar, care nu se pun în aplicare. Cred că CSM ar trebui să solicite punerea imediată în aplicare a acestor decizii. În al treilea rând, cred că inspecția ar trebui să constate dacă s-a respectat legea de funcționare a Justiției la instanțe. Amânarea derulării proceselor nu cred că este legală”, a adăugat Băsescu.
Băsescu a precizat că este foarte important ca, în urma ședinței de joi a CSM, să se dea un semnal clar pentru reluarea imediată a activităților curente în instanțe, astfel încât procesele să nu mai fie amânate. Președintele a spus că îi este greu să folosească cuvântul „grevă” vizavi de ceea ce se întâmplă în Justiție în prezent, pentru că legea nu permite magistraților să facă grevă. El a mai spus că nu politicienii sunt păgubiți de blocajul din instanțe, ci justițiabilii, „care și așa așteptau prea mult”.
Băsescu a ajuns, joi dimineață, la Consiliul Superior al Magistraturii (CSM), pentru a participa la ședința de plen în care se va discuta despre situația din Justiție. În sala în care are loc ședința CSM a intrat o delegație de cinci judecători, la sediul Consiliului mai venind peste 20 de magistrați. Unii dintre magiastrați au declarat presei că sunt extrem de nemulțumiți de afirmațiile președintelui la adresa justiției.
La ședința CSM participă și o delegație a Asociației 21 Decembrie, condusă de Doru Mărieș.
Ministrul Justiției, Cătălin Predoiu, a declarat, înaintea ședinței CSM, că prin proiectul Legii unice de salarizare și rectificarea bugetară s-a realizat o bază suficientă pentru oprirea protestelor magistraților, care afectează interesele și drepturile cetățenilor.
La ședința CSM se discută și despre preluarea conducerii instanței supreme de către Lidia Bărbulescu.
Președintele Înaltei Curți de Casație și Justiție (ICCJ), Nicolae Popa, care a împlinit 70 de ani la 1 septembrie, ceea ce atrage vacantarea postului, propune Consiliului Superior al Magistraturii ca vicepreședintele Lidia Bărbulescu să preia conducerea.
Nicolae Popa a transmis o cerere către CSM, pentru a o delega pe Lidia Bărbulescu, în perioada interimatului la conducerea ICCJ.