Băsescu: Voi sărbători acasă, cu soția și cu fetele, referendumul



Președintele Traian Băsescu a declarat că va sărbători acasă, „cu soția, cu fetele”, dar doar rezultatul referendumului, conform căruia 76% dintre români au optat pentru parlament unicameral, iar 85ª% pentru reducerea numărului de parlamentari.
„Ce să sărbătoresc? Referendumul e singurul lucru care poate fi sărbătorit. Asta… acasă, cu soția, cu fetele. (…) Vă rog să mă credeți că, după noaptea în care România a intrat în Uniunea Europeană, aceasta este a doua noapte cea mai fericită din mandatul meu”, a declarat Traian Băsescu.
El a mai spus că 76% dintre români au optat pentru parlament unicameral și 85% pentru reducerea numărului de parlamentari de la 471 la 300.
„Astăzi avem un rezultat definitiv. Parlamentul trebuie să reacționeze așa cum a cerut poporul suveran, cum e denumit poporul în articolul 2 din Constituție. Cred că ăsta e cel mai important lucru care s-a întâmplat astăzi. Trebuie să-și anuleze privilegiile. Dacă nu au făcut-o când trebuiau să o facă, azi i-a pus poporul să o facă”, a mai spus Traian Băsescu.
El a opinat că Parlamentul a „reușit să se pună într-o dificultate atât de mare, încât nu mai are nici măcar timp să negocieze ceva”.
„De două ori au proimis în negocierile de la Cotroceni, odată în 2005, odată în 2009, că încep procesul de revizuire a Constituției și au mințit de fiecare dată. Acum a venit poporul român și le-au spus ce au de făcut. Orice întârziere pune Parlamentul, ca instituție, într-o situație inacceptabilă într-o democrație. Poporul român a mai votat președinți, dar este pentru prima dată când prin decizia lui, politicienii trebuie să revizuiască Constituția. Si nu oricum, s-o coafeze ca în 2003, ci trebuie să revizuiască o Constituție care este depășită și s-o revizuiască fundamental”, a mai afirmat Băsescu.