Președintele Traian Băsescu a trimis o scrisoare conducerilor Camerei Deputaților și Senatului în care precizează că, pentru a putea redeschide finanțarea externă a României, este necesar ca instituțiile statului să se încadreze într-un calendar de lucru până la mijlocul lunii februarie 2010.
Traian Băsescu precizează care este calendarul de lucru necesar în acest sens, arătând că până pe 23 decembrie 2009 ar trebui acordat votul de încredere și numit noul Guvern, iar până pe 26-29 decembrie 2009 să fie depuse în Parlament proiectele de buget elaborate de către Guvern.
Totodată, șeful statului arată că până în 16 ianuarie 2010 ar trebui dezbătute și aprobate Legea bugetului de stat și Legea bugetului asigurărilor sociale de stat pentru ca acestea să fie publicate în Monitorul Oficial al României în intervarul de timp 16-19 ianuarie 2010, când ar trebui invitată și echipa UE, a Băncii Mondiale și a FMI în România.
Traian Băsescu menționează că în perioada 20-27 ianuarie 2010 ar putea să aibă loc vizita în România a delegației de evaluare, iar în perioada 12-15 februarie 2010 să fie aprobate în board-ul FMI următoarele tranșe de împrumut pentru România.
„Cunosc faptul că Parlamentul are independeța de a-și stabil propriul program de funcționare, însă doresc să vă aduc la cunoștință că, dacă acest program va fi respectat, FMI ar putea realiza vizita de reevaluare în 20-27 ianuarie 2007, astfel încât între 12-15 ianuarie board-ul FMI să se întrunească și să acorde următoarele tranșe de împrumut pentru România. În cazul în care instituțiile statului nu vor respecta acest calendar, România va fi în situația de a nu primi la termen finanțarea din partea forurilor internaționale”, scrie șeful statului, arătând că este convins că se vor face eforturi pentru a se încadra în acest program „atât de necesar” pentru obținerea finanțării extene de care are nevoie România în această perioadă.
Scrisoarea președintelui se află pe ordinea de zi a Birourilor permanente reunite de luni.
Președintele Senatului, Mircea Geoană, a declarat, joi, că în cursul zilei a discutat la telefon și a primit o scrisoare „ușor imperativă” de la șeful statului pe tema adoptării rapide a bugetului pentru 2010.
El a menționat că a fost sunat de președinte și că a discutat cu acesta despre necesitatea adoptării rapide a bugetului pe 2010 și despre alte priorități. Geoană a spus că bugetul pentru 2010 se va adopta rapid, așa cum s-a stabilit.
Premierul desemnat Emil Boc a declarat, joi, că proiectul de buget pentru anul viitor va fi aprobat de Parlament la începutul lunii ianuarie, în sesiune extraordinară.
Președintele Traian Băsescu a declarat, joi, că România ar putea primi, în 17 februarie, simultan, tranșele a treia și a patra din împrumutul de la Fondul Montetar Internațional, de 2,3 miliarde de euro, cu condiția să își îndeplinească obligațiile ce țin de buget.
Traian Băsescu a declarat că este vorba despre un program foarte strâns care va trebui urmat, adăugând că va adresa și o scrisoare partidelor parlamentare pentru a le ruga să facă tot ce se poate pentru încadrarea în acest program.
„Va trebui să avem Guvern în funcțiune pe 23 decembrie, motivația fiind că acest Guvern trebuie să depună bugetul la Parlament până la sfârșitul anului, pentru ca din 4 sau 5 ianuarie 2010, Parlamentul să înceapă examinarea bugetului de stat, iar în 16 ianuarie să avem bugetul aprobat. Doar așa putem solicita prezența echipei Uniunii Europene și Băncii Mondiale pentru evaluare”, a spus președintele.