Președintele Traian Băsescu a declarat, miercuri, că România are obligația de a renunța la mercantilismul din educație, el arătând că interesul „universitarilor parlamentari” este de a desființa învățământul profesional pentru ca universitățile „inventate” să aibă „materie primă plătitoare”.
„Acum câțiva ani spuneam de fapt că nu avem meseriași, fie că vorbeam de mecanici, mecanici auto, tinichigii, ospătari. Poate nu a fost cel mai fericit mod de a o spune, dar e clar că o șansă pentru tineri este învățământul profesional. E șansa de a-și găsi un loc de muncă după școala profesională, care durează doi ani”, a spus Băsescu.
El a arătat că acest model preluat după modelul german și introdus în Legea educației din România a fost unul de succes, în condițiile în care în anul școlar 2012-2013 au fost 13.000 tineri înscriși în învățământul porofesional și 1.500 de firme care au beneficiat de forța de muncă calificată și au acceptat acești tineri în producție.
Băsescu a spus că pentru anul 2013-2014 pentru învățământul profesional sunt 20.000 de locuri și 1.800 de firme care solicită să preia tineri care au trecut de clasa a IX-a.
„Sper ca și părinții și copiii să înțeleagă că a avea o meserie e garanția poate nu a prosperității, dar a unui trai decent. Știu că acest concept intră în coliziune puternică cu interesele universitarilor parlamentari. Atât în trecut, prin desființarea școlilor profesionale, cât și azi se manifestă tendința de a desființa acest învățământ profesional pentru ca multele universități inventate pe tot cuprinsul țării să aibă materie primă plătitoare”, a spus șeful statului.
El a insistat asupra renunțării la mercantilismul din sistemul de educație din România.
„Ori înțelegem că avem obligația să renunțăm la mercantilismul din educație și să dăm șanse copiilor, ori, dacă nu, vom avea generații sacrificate. Eu voi rămâne susținător fără rezerve al consolidării învățământului profesional în România”, a mai spus Băsescu.