Candidații pentru postul de subprefect al județului Suceava, Alexandru Băișanu și Gheorghe Cotin, nu au mai susținut examenele pentru ocuparea acestei funcții. Cei doi s-au prezentat ieri la Agenția Națională a Funcționarilor Publici (ANFP) pentru a demonstra că dețin cunoștințele necesare pentru ocuparea funcției vacante, însă s-au văzut nevoiți să se întoarcă la Suceava, pe motiv că examenele au fost amânate. Aceasta deoarece cinci dintre cei șapte membri ai comisiei de concurs nu au binevoit să se prezinte la examen, motiv pentru care concursul va fi reprogramat. Din informațiile pe care le deținem, la concursul pentru ocuparea funcției de subprefect al județului Suceava s-au prezentat doar doi dintre membrii comisiei, respectiv subprefectul de Vâlcea și un director din cadrul Ministerului Lucrărilor Publice. Alături de aceștia ar mai fi trebuit să fie prezenți încă trei subprefecți, un vicepreședinte al Agenției Naționale de Administrare Fiscală și un secretar general din cadrul Ministerului Internelor și Reformei Administrative, în calitate de președinte.
Potrivit reprezentanților departamentului de comunicare al ANFP, nu se cunoaște motivul pentru care membrii comisiei de concurs nu s-au prezentat la examinarea candidaților pentru funcția de subprefect al județului Suceava. Aceleași surse au precizat că ANFP constată doar lipsa de cvorum a comisiei, urmând ca instituția care scoate la concurs funcția de subprefect să precizeze data la care va fi organizată următoarea examinare a viitorilor candidați.
Zarojanu rămâne subprefect Atât Alexandru Băișanu, cât și Gheorghe Cotin au refuzat să facă vreun comentariu legat de anularea concursului pentru funcția de subprefect al județului. Cotin a arătat că potrivit prevederilor legale, amânarea concursului pe motiv de lipsă de cvorum al comisiei de examinare este corectă.
„Există însă un semn de întrebare în ceea ce privește motivul pentru care nu s-a întrunit această comisie”, a spus Cotin.
În condițiile în care concursul pentru ocuparea funcției de subprefect a fost amânat, acest post va fi ocupat, în continuare, de către Angela Zarojanu. Aceasta a fost numită în această funcție, cu titlu interimar, începând din data de 10 octombrie 2008. Deși s-a înscris la concursul pentru titularizarea pe post, Angelei Zarojanu i s-a respins dosarul pe motiv că nu a urmat nici un curs de specializare organizat de Institutul Național de Administrație.
Amânare
Baișanu și Cotin au fost lăsați „cu fața în soare” la concursul pentru funcția de subprefect






