Atacantul australian al echipei Universitatea Craiova, Michael Baird, a povestit, după meciul cu Rapid, că în pauză a fost scuipat, în tunelul de acces la vestiare, de jucătorul rapidist Iannis Zicu și apoi lovit de Ionel Ganea, incident în urma căruia s-a ales cu buza de sus spartă.
Zicu m-a scuipat, eu l-am întrebat de ce, iar apoi a venit Ganea și m-a lovit. Nu cred că am meritat. Arbitrul nu a văzut incidentul, pentru că era în spatele meu, dar erau destul de mulți care au văzut, Jeremy Njock, și alți oameni din staff-ul echipei”, a spus Baird la finalul meciului Universitatea Craiova – Rapid, scor 0-0, disputat sâmbătă, în etapa a XXI-a a Ligii I.
Jucătorul australian a subliniat că nu îl interesează ce sancțiune va primi Ganea pentru gestul său. „Nu mă interesează ce sancțiune primește. Dacă mă lovea mai tare era o altă situație”, a menționat Michael Baird.
Coechipierul său, Jeremy Njock, a declarat, însă, că nu a văzut cum s-a produs incidentul din drumul spre vestiare, ci doar că Baird avea sânge pe față. „N-am văzut incidentul cu Baird, dar am văzut că avea sânge și are acum buza umflată. Ganea l-a lovit, dar n-a venit în vestiar să-și ceară scuze”, a spus Njock, care a calificat drept echitabil rezultatul de egalitate din meciul cu Rapid. „A fost cam sinistru cu atât de puțini suporteri în tribune. Dacă se juca la Craiova sigur era victorie pentru Universitatea”, a adăugat atacantul camerunez.
Incidentul petrecut în pauza meciului în tunelul de acces la vestiare a fost comentat și de oficialii celor două echipe.
„Am auzit și eu, n-am văzut, că Ganea l-a lovit cu capul în gură pe Baird. Ganea ăsta este un mare bătăuș. E un mare șmecher care crede că poate face performanță cu asemenea fapte. Azi nu prea a mișcat pe teren și probabil așa va fi și în viitor”, a spus patronul Universității, Adrian Mititelu.
Tehnicianul formației oltene, Ștefan Stoica, a afirmat că astfel de comportamente sunt inadmisibile. „E ca în epoca de piatră. Eu credeam că putem să discutăm civilizat în 2007. Eu am văzut doar jucătorul cu buza spartă. Cum să mai sari la bătaie în 2007? E ca în Comuna Primitivă, când luam securea și mergeam în satul vecin”, a comentat tehnicianul oltean.
Antrenorul rapidist Răzvan Lucescu nu a făcut referire strict la incidentul din pauza meciului, dar a precizat că a fost înjurat de unele persoane de la Universitatea Craiova. „Eu i-am văzut comentând și acuzând, dar pot să spun că au fost și unele reacții neortodoxe către banca noastră. Poate acest lucru face parte din joc, dar eu mi-am strâns mâna cu cei din tabăra Craiovei care m-au înjurat”, a subliniat Lucescu.





