Metoda necunoscuților care bat la ușa bătrânilor, în mediul rural, și sub pretextul că vor să cumpere cupoane de călătorie pentru pensionari le sustrag bani sau bijuterii din locuințe, a mai făcut o victimă în cursul zilei de joi, informează Biroul de presă al Inspectoratului de Poliție Județean Suceava.
De data aceasta, doi bătrâni din comuna Udești au fost lăsați fără toate economiile lor, aproximativ 10.000 de lei.
Joi dimineață, în jurul orei 9.30, Vasile V. se afla la cosit, acasă rămânând doar soția sa.
La un moment dat, bătrâna s-a trezit în curte cu două persoane de etnie romă, care au întrebat-o dacă nu are cupoane de călătorie, pe care nu le folosește, susținând că vor să le cumpere.
Femeia a căutat prin casă și a găsit 20 de astfel de cupoane, înțelegându-se cu așa-zișii cumpărători să-i dea 100 de lei.
După ce a primit banii, bătrâna s-a dus în bucătăria de vară și a pus banii într-o cutie de plastic, în care își ținea economiile. Cutia nu a mai pus-o la loc, pentru că de afară a strigat-o unul dintre cei doi necunoscuți, cerându-i o bucată de sârmă, susținând că are nevoie pentru mașina cu care veniseră.
Bătrâna s-a dus în spatele curții și i-a dat respectivului o bucată de sârmă, nerealizând că, între timp, celălalt individ a intrat în bucătăria de vară și a sustras cutia cu bani, în care, pe lângă suma de circa 10.000 de lei, se aflau și actele de identitate ale ei și ale soțului ei.
Și-a dat seama de furt după câteva zeci de minute, după ce necunoscuții se urcaseră în mașină și dispăruseră din zonă.
„În cauză s-a întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat, cercetările fiind continuate de polițiști în vederea identificării autorilor și recuperării prejudiciului”, au transmis vineri reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean Suceava.