Opinie

Ardeleanu: Bucovina are argumente culturale puternice pentru a deveni o regiune a României



Deputatul PDL de Suceava Sanda-Maria Ardeleanu a afirmat că printre susținătorii Bucovinei se numără și dramaturgul Matei Vișniec
Deputatul PDL de Suceava Sanda-Maria Ardeleanu a afirmat că printre susținătorii Bucovinei se numără și dramaturgul Matei Vișniec

Deputatul PDL de Suceava Sanda-Maria Ardeleanu consideră că Bucovina are argumente culturale puternice pentru a deveni o viitoare regiune a României. Ardeleanu a spus într-o declarație politică susținută în Parlamentul României că, în Bucovina, cultura înseamnă peste 160 de evenimente recunoscute național și internațional, dintre care a amintit Concursul internațional de interpretare instrumentală „Lira de Aur”, Concursul național de artă plastică „Ion Irimescu”, Festivalul național al ouălor încondeiate, Festivalul European al Artelor „Ciprian Porumbescu”, Festivalul de Artă Medievală “Ștefan cel Mare”, Festivalul internațional „Bucovina Rock Castle”, Festival-Concurs internațional de folclor „Cântecele Neamului”, Salonul internațional de artă fotografică „Bucovina – Mileniul III” sau Forumul „Dialog Bucovinean”.
“Revin cu o declarație politică de susținere a Bucovinei ca regiune de sine stătătoare, invocând argumentele culturale, subiectul reorganizării administrativ-teritoriale rămânând, cu siguranță, un subiect la care se raportează aproape toate evenimentele culturale, academice, politice, sociale din Suceava și din întreaga Bucovină. Explicațiile pot fi multiple: sucevenii sunt preocupați de viitorul copiilor lor, sucevenii nu vor să se piardă cu istorie cu totul într-o regiune-mutant numită aberant «Moldova de Nord», sucevenii au toate atuurile și argumentele să solicite Consiliului Consultativ pentru Regionalizare – CONREG reanalizarea criteriilor funcționale în cadrul procesului de reorganizare teritorială a țării”, a spus deputatul PDL de Suceava.
Ardeleanu a subliniat că mari personalități culturale susțin că Bucovina trebuie să devină o viitoare regiune a României
Sanda-Maria Ardeleanu a arătat că, începând cu anul acesta, Bucovina culturală înseamnă și „Zilele Matei Vișniec”, cel mai jucat dramaturg român în lume, originar din municipiul Rădăuți, stabilit în Franța, “dar puternic legat de Bucovina ca spațiu cultural”. Ardeleanu a amintit că „Regalul de teatru Matei Vișniec”, care a avut loc săptămâna trecută în Bucovina, l-a adus pe “marele bucovinean” în fața sucevenilor, acesta venind pe plaiurile natale cu mai multe mari proiecte culturale.
“Atât Matei Vișniec, cât și alte personalități invitate la Suceava pentru acest eveniment nu au ocolit subiectul regionalizării. Iar în urma întâlnirilor avute, am cules noi opinii argumentate ale unor nume de răsunet în România și Europa, ale unor creatori de branduri de țară, printre care țin să îl amintesc aici și pe directorul Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu, domnul Constantin Chiriac”, a ținut să precizeze Sanda-Maria Ardeleanu. Ea a amintit că Matei Vișniec a afirmat că „Bucovina înseamnă unitate de spirit”, “Bucovina are identitate proprie”, dar și că „Bucovina, ca regiune, seamănă cu provinciile Provence, din Franța, sau Toscana, din Italia”.
De asemenea, deputatul PDL de Suceava a arătat că și directorul Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu, Constantin Chiriac, a afirmat că „atuurile Bucovinei sunt turismul religios mai ales prin înălțimea spirituală”.
Sanda-Maria Ardeleanu a subliniat că în cadrul întâlnirilor cu aceste personalități ale vieții culturale nu s-a făcut politică, însă s-a vorbit “clar și răspicat” despre noua reorganizare administrativ-teritorială în baza unor criterii și principii care trebuie să aibă în vedere dimensiunea istorică și culturală.
“Astfel, s-a formulat propunerea ca Suceava să fie capitală culturală europeană într-un viitor cât mai apropiat. Și nu în ultimul rând, vreau să le mulțumesc tuturor susținătorilor cauzei Bucovinei, zonă a României care, așa după cum declara Matei Vișniec, «a fost în Europa înainte de toate celelalte provincii românești»”, a încheiat Ardeleanu.



Recomandări

Gala Laureaților FITT Birlic și Draga Film Fest. Marii câștigători: ArtWork Iași, cu „Palatul fără ferestre”, și Teatrul 7 București, cu „Mecanica Inimii”

Marii câștigători: ArtWork Iași, cu „Palatul fără ferestre”, și Teatrul 7 București, cu „Mecanica Inimii”
Marii câștigători: ArtWork Iași, cu „Palatul fără ferestre”, și Teatrul 7 București, cu „Mecanica Inimii”

Zeci de tineri suceveni au reprezentat România în Franța, la întâlnirea internațională „Patru Regiuni pentru Europa”

Zeci de tineri suceveni au reprezentat România în Franța, la întâlnirea internațională „Patru Regiuni pentru Europa”
Zeci de tineri suceveni au reprezentat România în Franța, la întâlnirea internațională „Patru Regiuni pentru Europa”

Municipiul Vatra Dornei a găzduit festivalul „Zilele Culturii Japoneze”, o punte între tradițiile nipone și spiritul bucovinean

Municipiul Vatra Dornei a găzduit festivalul „Zilele Culturii Japoneze la Vatra Dornei”, o punte între tradițiile nipone și spiritul bucovinean
Municipiul Vatra Dornei a găzduit festivalul „Zilele Culturii Japoneze la Vatra Dornei”, o punte între tradițiile nipone și spiritul bucovinean