Școlarizare

Aproape 300 de locuri de admitere în clasa a IX-a pentru romii din județ



Elevii romi din școlile sucevene au la dispoziție aproape 300 de locuri de admitere la liceu pentru anul școlar viitor. Inspectorul școlar general, Petru Carcalete, a declarat că „IȘJ încurajează accesul elevilor de etnie romă la școală și sperăm ca toate aceste locuri să fie ocupate”.
Pentru a crește interesul comunităților de romi pentru școală, pentru a combate abandonul școlar și continuarea studiilor, IȘJ Suceava, în parteneriat cu Partida Romilor „Pro Europa”, filiala Suceava, derulează campania „Eu îți dau recomandarea”. Șeful Inspectoratului Școlar Suceava, Petru Carcalete, a declarat că „obiectivele acestei campanii sunt creșterea numărului de elevi romi admiși pe locurile speciale la liceu, înscrierea copiilor din această comunitate la grădiniță precum și în clasa I, motivarea elevilor romi să-și continue studiile după școala primară și gimnazială și să acceseze burse”.
Anul trecut, doar 36 de elevi de etnie romă din județul Suceava s-au arătat interesați să ocupe unul dintre cele 270 de locuri de admitere în clasa a IX-a puse la dispoziție de către IȘJ Suceava pentru repartizarea computerizată.