Atenționare

Apa rece, oprită de miercuri seara în Suceava, Șcheia și Ipotești



Locuitorii municipiului Suceava și ai comunelor Șcheia și Ipotești nu vor beneficia de miercuri seara și până joi dimineață de apă potabilă, ca urmare a lucrărilor ISPA programate la rezervorul de apă de la Sf. Ilie.
Furnizarea apei reci va fi oprită miercuri, de la ora 21.00, până joi dimineață, la ora 07.00, dar chiar și după ce ACET va începe umplerea conductelor de apă potabilă și a rezervorului, se estimează că, o perioadă, vor mai apărea probleme la furnizarea acestui serviciu.
Tocmai de aceea, populația este sfătuită să își facă rezerve de apă pentru miercuri și joi
Oprirea furnizării apei reci va afecta și serviciul de furnizare a apei calde menajere pentru sucevenii racordați la sistemul centralizat de încălzire (Termica), cât și pe proprietarii de centrale termice de apartament.
În schimb, furnizarea căldurii nu va fi afectată, Termica având o altă sursă de apă pentru furnizarea acestui serviciu.



Recomandări

Cei 15 milioane de euro alocați prin mecanismul RESTORE pentru refacerea infrastructurii afectate de inundații vor ajunge integral în județul Suceava

Cei 15 milioane de euro din programul RESTORE pentru refacerea infrastructurii afectate de inundații vor ajunge integral în județul Suceava
Cei 15 milioane de euro din programul RESTORE pentru refacerea infrastructurii afectate de inundații vor ajunge integral în județul Suceava