Critici

Angelica Fădor: „PSD a ajuns să pună sub semnul întrebării apartenența României la Uniunea Europeană”



Deputatul PNL de Suceava Angelica Fădor
Deputatul PNL de Suceava Angelica Fădor

Deputatul PNL de Suceava Angelica Fădor consideră că niciodată alegerile europarlamentare nu au fost mai importante în România, deoarece acum are sentimentul că românii vor vota pentru a rămâne sau nu în Europa. Angelica Fădor a declarat că „PSD este partidul care a ajuns să pună sub semnul întrebării apartenența României la Uniunea Europeană și nu este zi în care liderii PSD să nu critice liderii europeni, companiile europene și cetățenii europeni. De ce? Pentru că liderii PSD sunt stingheri în Uniunea Europeană, pentru că Dragnea, Vâlcov, Ștefănescu sunt deranjați de democrație, sunt speriați de o justiție dreaptă, sunt îngrijorați de libera concurență. În schimb, marea masă a românilor, cei care nu fură, cei care muncesc zi de zi, cei care fac ceva cu adevărat pentru această țară își doresc o viață mai bună și asta nu se poate în afara Uniunii Europene”, a spus Angelica Fădor. Deputatul liberal sucevean a subliniat că tocmai din acest motiv PNL este partidul care dorește un traseu european al României, un drum sigur spre bunăstare și susține mai multă Europă în România actuală. Fădor a precizat că românii își doresc autostrăzi care să lege toate regiunile istorice și să ne conecteze la rețeaua europeană de autostrăzi și au transmis un mesaj clar odată cu protestul lansat de antreprenorul sucevean Ștefan Mandachi. „Românii își doresc un sistem de sănătate performant, iar un exemplu este dat la Suceava de președintele Consiliului Județean, Gheorghe Flutur, care împreună cu managerul Vasile Rîmbu a reușit să ridice în zece ani Spitalul Județean Suceava la nivelul european și continuă investițiile în sănătate pentru creșterea satisfacției pacienților. Românii își doresc și un sistem de educație care să fie în concordanță cu cerința pieței muncii și aici putem da ca exemplu ceea ce fac acum Gheorghe Flutur și primarul Ion Lungu, care dezvoltă de la an la an învățământul dual pentru a încuraja formarea de meseriași necesari în firmele sucevene. După cum vedeți, aleșii liberali sunt cei care se preocupă de dezvoltarea și creșterea nivelului de trai al locuitorilor zonelor în care au fost aleși și le pregătesc cetățenilor o bază solidă, reală, pentru o viață mai bună”, a declarat Angelica Fădor.
Fădor: „Românii vor vota să rămână în Europa alături de Rareș Bogdan, de Ludovic Orban, de noi, liberalii”
Deputatul PNL de Suceava consideră că aceasta se poate realiza în condițiile în care există predictibilitate, iar ceea ce face PSD acum prin măriri de salarii pentru bugetari, fără nici o logică, cu creșteri de taxe, scumpiri peste scumpiri și inflație record va genera și mai multe dezechilibre în societate. Deputatul PNL de Suceava a mai adăugat că tot ceea ce a făcut PSD în ultimii trei ani a fost explicat de un sucevean adus cu autobuzul PSD la un miting al lui Liviu Dragnea de la Dumbrăveni printr-un singur cuvânt: „nimic”.
„De aceea eu cred că vocea puternică a electoratului se va exprima clar și răspicat în 26 mai, la urne, atât pentru alegerea europarlamentarilor români, cât și la referendumul inițiat de președintele nostru, Klaus Iohannis. De asemenea, românii vor vota să rămână în Europa alături de Rareș Bogdan, de Ludovic Orban, de noi, liberalii, care ținem la viitorul demn al acestei țări, vor vota ca în democrație hoții să meargă la pușcărie și nu în funcții publice!
România poate fi readusă pe calea firească, poate fi însănătoșită, doar prin votul românilor”, a încheiat Angelica Fădor.



Recomandări

Președinta interimară a liberalilor suceveni, Angelica Fădor, a fost aleasă membră a Biroului Executiv al PNL la nivel național

Președinta interimară a liberalilor suceveni, Angelica Fădor, a fost aleasă membră a Biroului Executiv al PNL la nivel național

Deputatul AUR Petru Negrea susține că mii de familii de români vor fi sacrificate pe altarul austerității de un Guvern rupt de realitate

Deputatul AUR Petru Negrea susține că mii de familii de români vor fi sacrificate pe altarul austerității de un Guvern rupt de realitate