Anastase anunță convocarea conducerii Camerelor pentru Comisia de revizuire a Constituției



Președintele Camerei, Roberta Anastase, a anunțat, luni, că va convoca Birourile Permanente marți, pentru a discuta constituirea Comisiei de revizuire a Constituției, după ce Emil Boc a cerut, într-un interviu pentru MEDIAFAX, ca liderii PSD și PNL să explice dacă susțin aplicarea referendumului.
Anastase a precizat că îi va transmite și președintelui Senatului, Mircea Geoană, acest lucru, propunând ora 15.00 pentru începerea reuniunii.
Purtătorul de cuvânt al PDL, Liviu Negoiță a declarat, luni, că Biroul Permanent Național al partidului a mandatat-o pe Roberta Anastase, președintele Camerei Deputaților, să convoace Birourile reunite ale Parlamentului pentru constituirea Comisiei de revizuire a Constituției.
Negoiță a afirmat că proiectul de revizuire a Constituției, în vederea impunerii Parlamentului unicameral și a reducerii numărului de parlamentari este un proiect pe care PDL și l-a asumat.
„Vom vedea dacă și celelalte partide, mă refer la PSD, PNL, vor achiesa la punctul nostru de vedere, astfel încât o procedură destul de complicată și de lungă să poată intra în dezbaterea Parlamentului”, a menționat Negoiță.
El a mai spus că PDL a decis ca legea răspunderii fiscale să intre în regim de urgență în dezbaterea Senatului în calitate de primă Cameră sesizată, astfel încât să fie adoptată cât mai repede de ambele foruri legislative.
Liderul PDL, premierul Emil Boc i-a somat pe liderul PSD și pe cel al PNL să explice public și clar dacă susțin sau nu reducerea imediată, în acest an, a numărului de parlamentari și trecerea la un Legislativ unicameral, afirmând că cele două partide tergiversează deliberat începerea dezbaterii.
„Cer explicit și public o poziție clară și transparentă, nedemagogică, urmată de fapte concrete din parte liderilor celor două formațiuni, PSD și PNL. Practic, ar trebui să accepte imediat constituirea comisiei constituționale care să aibă ca nucleu central al revizuirii Constituției ceea ce au votat românii și să organizăm anul acesta referendum, astfel încât încă de anul acesta să știm că în 2012 vom avea 300 de parlamentari și Parlament unicameral. Cu cât se va amâna această decizie spre 2011, spre 2012, o asemenea decizie nu se va lua”, a spus șeful Guvernului.”, a afirmat Boc, într-un interviu acordat, duminică, agenției MEDIAFAX.