– Garda de Mediu Suceava a sancționat societatea Ambro, după ce inspectorii de mediu au confirmat depășiri de peste 100 de ori a valorilor emisiilor de metilmercaptan
Comisarii din cadrul Gărzii de Mediu Suceava au sancționat SC AMBRO SA cu o amendă de 1 miliard de lei vechi pentru depășirea de 100 de ori a nivelului de metilmercaptan emis prin coșul de evacuare al societății. Decizia a fost luată ca urmare a confirmării venite din partea Agenției pentru Protecția Mediului Suceava care a efectuat, la începutul săptămânii trecute, măsurătorile necesare în vederea stabilirii calității aerului în municipiul Suceava. Monitorizarea atentă a societății sucevene de către autoritățile de mediu a fost determinată de numărul mare de sesizări pe care Garda de Mediu le-a primit în luna noiembrie, venite din partea locuitorilor Sucevei și conform cărora Lunca Sucevei, în zona Bazarului, este frecvent înecată în fumul provenit de la AMBRO, în aceeași zonă aerul fiind greu de inspirat.
Potrivit comisarului șef al Gărzii de Mediu Suceava, Constantin Harasim, conducerea AMBRO a semnat, ce-i drept cu unele obiecții, procesul verbal de constatare întocmit de comisarii de mediu, plătind ulterior și contravaloarea amenzii.
În ultimele săptămâni, SC AMBRO SA a făcut obiectul unei dezbateri publice, fiecare parte aducând argumente plauzibile. Prefectul județului Suceava, Orest Onofrei, a acuzat societatea, în urmă cu câteva zile, că funcționează fără a dispune de electrofiltrele necesare pentru a diminua cantitatea de substanțe poluante. Acesta a precizat că, deși reluarea activității SC AMBRO SA a fost privită ca un aspect pozitiv pentru municipiul Suceava, nu același lucru se poate spune despre rezolvarea problemelor de mediu pe care le are această societate. Onofrei a tras atenția atunci că situația de la AMBRO este cu atât mai gravă, cu cât această firmă este situată în mijlocul Sucevei, iar poluarea afectează și localitățile din apropierea acestui municipiu.
– AMBRO se disculpă, dar plătește amenda aplicată de comisarii de mediu
Conducerea societății sucevene s-a disculpat și a încercat să explice public, printr-un comunicat de presă, de ce toate acuzațiile la adresa societății, venite fie din partea autorităților, fie din partea cetățenilor, sunt absolut nefondate.
„Ca să răspundem acuzațiilor conform cărora AMBRO nu ar respecta legislația europeană de mediu, vrem să explicăm locuitorilor cât și oficialităților că societatea are un program de conformare la legislația europeană de mediu. Acest program a fost negociat de către Guvernul României la Bruxelles și AMBRO se obligă să investească până în anul 2013 aproape 14 milioane de euro. AMBRO respectă termenii acestui program, valoarea investițiilor în anul 2006 fiind de 2,4 milioane euro. Prioritățile după care s-au realizat investițiile pe partea de protecția mediului au fost de a elimina emisiile de compuși nocivi (pulberi sulfat) rezultați din procesul de fabricație a hârtiei.
În acest sens, putem asigura populația că în prezent nici unul din componenții emiși de către AMBRO nu reprezintă o amenințare pentru sănătatea locuitorilor orașului Suceava.
Emisiile actuale de metilmercaptan creează disconfort – miros urât – însă nu sunt nocive și se încadrează în limitele maxime admise. Mai exact, principalele surse din orașul Suceava, ce emit metilmercaptan în atmosferă sunt Ambro și halda de gunoi a orașului. Emisiile în sursă – în interiorul coșului de evacuare a acestor gaze – sunt în medie de 1 mg/m3 (cf. determinărilor AMBRO) limita maximă admisă fiind de 20 mg/m3. Conform legislației de protecția muncii în vigoare concentrația maximă admisă la locul de muncă este de 1 mg/m3, valoare care demonstrează că personalul angajat al Ambro lucrează în condiții de siguranță”, se arată în comunicatul semnat de directorul societății AMBRO, Paul-Henri Kohler.
Conducerea AMBRO susține că societatea nu este un factor constant de poluare, argumentând prin faptul că datele oferite de Agenția pentru Protecția Mediului Suceava nu sunt conforme cu realitatea. În același comunicat, se precizează că pe site-ul APM „în perioada 26 octombrie – 23 noiembrie se înregistrează depășiri marcante (31-147 de ori ai mari) a Emisiilor de metilmercaptan în atmosferă. În această perioadă instalațiile de celuloză sulfat și mașina de hârtie au fost oprite pentru lucrări de modernizare, deci emisiile de metilmercaptan ale AMBRO erau 0 !!!”.
Polemicile pe această temă nu s-au încheiat încă, dar conducerea AMBRO promite că va face publică lista cu setul de acțiuni viitoare „ce au ca scop îmbunătățirea relațiilor de comunicare cu locuitorii orașului”.





