După mai multe regate la care a participat în Italia cu lotul olimpic de canotaj al României, Dumitru Alexandru Ciobâcă, antrenat la Clubul Sportiv Municipal Suceava de Ioan Despa, a participat în weekend, în Bulgaria, la prima ediție a Cupei Mondiale de seniori. Canotorul clubului sucevean, alături de colegii săi de barcă din proba de patru rame, Alexandru-Laurențiu Danciu, Alexandru Chioseaua și Mugurel-Vasile Semciuc, a avut o evoluție foarte bună în această competiție intercontinentală, câștigând medalia de argint. În finală, echipajul României a terminat cursa după 6 minute, 10 secunde și 70 de sutimi, după echipajul Poloniei, dar înaintea bărcilor Austriei, Croației, Spaniei și Chinei. Anul trecut, Dumitru Alexandru Ciobâcă a reușit să câștige medalia de argint la Campionatul Mondial de tineret și medalia de aur la Campionatul European de tineret în proba de dublu rame.
Tot în weekend, la Cupa Mondială de seniori din Bulgaria, un alt canotor din județul Suceava, ce a crescut la Clubul Sportiv Școlar „Nicu Gane” din Fălticeni sub îndrumarea antrenorilor Vasile și Ana Avrămia, sportivul Cristian Cojocaru, alături de colegii săi de barcă, Florin Horodișteanu, Dumitru Stoica și David Halmagian, a câștigat medalia de argint în proba de 4 vâsle. Un alt fost sportiv de la „Nicu Gane”, Sebastian Cornea, a câștigat medalia de argint cu barca României de 8+1, iar Iuliana Mihai, fostă canotoare la CSM Suceava, a ocupat locul 11 la dublu vâsle categorie ușoară.
Florin Arteni Fântânaru, de la CSM Suceava, trage în proba de simplu la Campionatul European de juniori I
Cel mai bun junior I din țară la acest moment, Florin Arteni Fântânaru, antrenat la Clubul Sportiv Municipal Suceava de Ioan Despa, va pleca în Germania, cu lotul României, la Campionatul European de juniori I. Campion mondial de juniori I în 2018, în proba de dublu rame, Florin Arteni Fântânaru va trage de această dată în proba de simplu.
„Alexandru Ciobâcă este încă la tineret, iar acest loc II la Cupa Mondială de seniori este unul foarte bun. Florin Arteni Fântânaru va trage pentru prima dată în proba de simplu la o competiție internațională, acesta fiind un test al Federației Române de Canotaj, pentru că este cel mai bun junior din țară la masculin. Mulțumim Primăriei și Consiliului Local Suceava pentru că ne susțin în activitatea noastră de mulți ani, dar și clubului CSM Suceava, unde activăm”, a explicat antrenorul canotorilor de la CSM Suceava, Ioan Despa.
Canotaj
Alexandru Ciobâcă, de la CSM Suceava, a câștigat argintul la Cupa Mondială de seniori în proba de 4 rame
