Adriana Pădureț, fost redactor șef al postului Antena 1 Suceava, s-a căsătorit la sfârșitul săptămânii trecute cu ex-deputatul PD de Constanța Laurențiu Mironescu. Ceremonia religioasă a avut loc pe plaja de la Olimp, iar petrecerea la cherhanaua din aceeași stațiune.
Nunta de sâmbătă a fost anunțată încă de acum câteva luni, iar la petrecere au participat în jur de 100 de invitați. Adriana Pădureț și Laurențiu Mironescu au spus „Da” în fața ofițerului de stare civilă la Primăria Eforie. De aici, alaiul s-a îndreptat spre plaja din Olimp, unde ceremonia religioasă a fost oficiată de părintele Constantin Ciupu, de la Mănăstirea Turnu Roșu din Suceava, într-un altar improvizat direct pe nisip.
Mirii au adoptat o ținută lejeră, iar printre oaspeți s-au numărat afaceristul Corneliu Idu, PD-L-istul Florian Constantin, Alin Pilcă, fostul șef al Direcției Regionale Vamale Constanța, dar și Alina Mihăescu, fosta colegă a Adrianei din perioada Antena 1 Suceava.
În timpul ceremoniei religioase, pe deasupra a trecut un avion care trăgea un banner cu mesajul „Casă de piatră”.
De pe plajă, musafirii s-au mutat la Cherhanaua din Olimp. Meniul a fost cu specific pescăresc, iar atmosfera a fost întreținută de Berti Barbera și Direcția 5. Berti Barbera a purtat un tricou cu inscripția „A friend with weed is a friend indeed”, o parafrazare după proverbul „Prietenul adevărat la nevoie se cunoaște”.
Adriana Pădureț: „Mi s-a îndeplinit un vis”
Nașii noului cuplu au fost Silvia Galu și francezul Habib Bekkaoui, din partea mirelui, respectiv Dan și Irina Apostol, din partea miresei. Dan Apostol, acum redactor șef la The Money Channel, este un prieten mai vechi al Adrianei, din perioada când lucra în Suceava, iar Silvia Galu este o fostă colegă de liceu a lui Laurențiu Mironescu.
„Le mulțumesc tuturor celor care au ținut să ne fie alături. A fost foarte frumos, așa cum sper să fie și viața noastră. Mi s-a îndeplinit un vis, să mă căsătoresc la malul mării”, a declarat Adriana.
Aceasta a mai fost căsătorită până acum de două ori, în timp ce Laurențiu Mironescu a avut un mariaj de 15 ani, din care a rezultat și o fetiță în vârstă de 12 ani, care a și participat la nunta de sâmbătă.
Cadouri de nuntă și planuri de viitor
Fosta știristă de la Antena 1 Suceava, Antena 3 și prezentatoare a matinalului de la TVR s-a declarat încântată și de cadourile primite. Nașii Apostol le-au adus mirilor o icoană din Grecia, iar celălalt cuplu de nași le-a oferit un weekend la un hotel select din apropierea Parisului.
Din punct de vedere profesional, Adriana a declarat că a încetat colaborarea cu TVR, acolo unde era editor al principalului jurnal de știri și că se va muta definitiv la Constanța, unde își va deschide o firmă de publicitate.




