O bătrână în vârstă de 81 de ani, din municipiul Suceava, a fost salvată ieri de pompieri, după o acțiune spectaculoasă care a presupus intrarea în apartamentul octogenarei, situat la etajul IV, pe un geam de la balcon.
În jurul orei 10.45, la serviciul de preluare a apelurilor de urgență 112, o persoană a anunțat faptul că Agripina C., în vârstă de 81 de ani, nevăzătoare și cunoscută și cu alte afecțiuni medicale, nu răspunde la ușă, bătrâna locuind într-un apartament de la ultimul etaj al unui bloc cu patru niveluri situat pe strada Ștefan cel Mare, în apropierea Policlinicii Areni.
La fața locului a fost trimis un echipaj al Inspectoratului pentru Situații de Urgență Suceava, care a intervenit cu autoscara mecanică, dar și un echipaj al Serviciului Județean de Ambulanță.
Întrucât, în ciuda insistențelor, octogenara nu răspundea la ușă, s-a luat decizia de a urca automacaraua mecanică până la balconul apartamentului ei, unul dintre geamuri fiind deschis.
Un pompier a intrat în locuința octogenarei, a găsit-o pe aceasta căzută în bucătărie, în stare de semiconștiență, a deschis ușa pe interior și a predat-o ambulanțierilor, care au transportat-o la Urgențele Spitalului Județean, pentru acordarea de îngrijiri medicale de specialitate.
Potrivit purtătorului de cuvânt al ISU Suceava, Alin Găleată, astfel de misiuni sunt cel puțin o dată la două zile, de cele mai multe ori fiind vorba de persoane în vârstă care au nevoie de ajutor, însă au fost situații și când copii s-au încuiat în casă și nu mai știau să dea drumul la ușă sau proprietari care aveau somnul mai profund, iar rudele s-au speriat că nu răspundeau.
Apel la 112
Acțiune spectaculoasă a pompierilor la etajul IV al unui bloc, pentru salvarea unei bătrâne
