Proteste

Acționarii minoritari de la Star Mod amenință cu greva foamei



Acționarii minoritari vor organiza proteste până când vor intra în posesia acțiunilor
Acționarii minoritari vor organiza proteste până când vor intra în posesia acțiunilor

Acționarii minoritari ai fabricii de confecții Star Mod Suceava amenință cu greva foamei în situația în care conducerea acestei firme nu le va înmâna acțiunile pe care le dețin. De altfel, în cursul zilei de ieri, câteva zeci dintre foștii angajați ai fabricii care dețin acțiuni au organizat un protest în fața sediului central al firmei, afișând mai multe pancarte pe care se puteau citi mesaje critice la adresa directorului Star Mod, Lidia Sfarti, respectiv „pentru Sfarti nu există dreptul la proprietate”, „Sfarti, dă-ne acțiunile. Ne cerem acțiunile de patru ani”, „Societate pe acțiuni fără Consiliu de Administrație” sau „CEDO ne va face dreptate! De ce nu justiția română?”.
Protestul acționarilor minoritari ai Star Mod a fost organizat în ziua în care fabrica de confecții a fost scoasă la licitație de către Direcția Generală a Finanțelor Publice, pentru recuperarea datoriilor pe care firma le are la bugetul de stat. Potrivit unuia dintre protestatari, Elena Crudu, acționarii minoritari ai firmei solicită doar să intre în posesia acțiunilor pe care le dețin, acuzând-o pe Lidia Sfarti că nu vrea să le elibereze.
„Vrem să ne dea acțiunile, pentru că am auzit că le ține în seif, deși noi am dat bani pe ele. Sunt actele noastre de proprietate pentru ceea ce am plătit cu bani și nu cu certificate. Iar dacă nu vrea să ni le dea, să ne cumpere acțiunile sau să ne despăgubească. Doamna Sfarti a declarat că nu avem nici un drept. Vreau să știu cine ne-a dezmoștenit. Sunt trecută în Monitorul Oficial, am chitanță că am dat bani cash pentru acele acțiuni, iar acum spune că mi-a dat premiu și dividende. Ori și dumneaei a luat premii și dividende, precum și ceilalți care lucrează”, a declarat Elena Crudu.
În numele protestatarilor, Elena Crudu a precizat că acționarii minoritari se tem că firma va fi vândută la un preț cu mult mai mic decât cel real. De asemenea, ea a precizat că acționarii minoritari vor organiza proteste până când vor intra în posesia acțiunilor, iar dacă este nevoie vor face și greva foamei în fața fabricii.
Asociația Acționarilor Minoritari ai Star Mod Suceava are peste 400 de membri, majoritatea foști angajați ai fabricii, care dețin peste 15.000 de acțiuni din cele 180.000 de acțiuni ale firmei.
Nici o ofertă la licitația organizată ieri de DGFP Suceava
SC Star Mod SA Suceava a fost scoasă la vânzare în cursul zilei de ieri, pentru un preț de 12,26 de milioane de lei, la care se adaugă TVA. Datoriile pe care firma suceveană le are la bugetul de stat se ridică la aproximativ 11 milioane de lei (110 miliarde de lei vechi).
Finanțele au scos la vânzare o clădire de birouri, fabrica, depozite și anexe cu o suprafață totală de 1.574,52 metri pătrați, un teren de 4.132 metri pătrați situat în intravilanul municipiului Suceava. Alături de acestea sunt scoase la vânzare o clădire P+2 și un corp de fabrică, cu o suprafață de 1.902 metri pătrați, precum și un teren situat în comuna Șcheia.
În condițiile în care Star Mod nu a fost vândută în cursul zilei de ieri, la următoarea licitație prețul de vânzare va fi diminuat cu 25%.



Recomandări

Droguri vândute cu 150-200 de lei gramul în Suceava. 16 arestați din două grupări, una fiind cea care a alimentat-o și pe judecătoarea Chirilă

Delicatese (nu doar culinare) (17). Frites?…niște cartofi