– Doi ieșeni au plătit acatiste de câteva sute de mii de lei la mai multe mănăstiri din județul Suceava, cu bancnote false de 100 de dolari SUA și cu 500 Ron
– Aceeași metodă au aplicat-o și la mănăstiri din județele Botoșani și Neamț
– Maria Tigâță-Bran și Ștefan Dolhascanu, în vârstă de 51, respectiv 31 de ani, primeau restul de la măicuțe și călugări, după care își continuau pelerinajul
– Drumul le-a fost întrerupt de polițiștii suceveni
Pentru un acatist de 10 lei, plăteau cu bancnote de 100 de dolari sau 500 Ron falsificate. După ce primeau restul corect, dispăreau din zonă și mergeau să mai dea acatiste la alte mănăstiri. Este rețeta de fraierit a doi indivizi, un bărbat și o femeie, care, prin această metodă, au reușit să-i țepuiască pe slujitori ai Domnului de la mănăstiri din județele Suceava, Botoșani și Neamț. Din păcate pentru ei, pelerinajul le-a fost întrerupt de polițiștii suceveni.
– Prima reclamație, de la Mănăstirea Rarău
La mijlocul săptămânii trecute, polițiștii suceveni au reușit să depisteze doi indivizi care aveau asupra lor nu mai puțin de 1400 de dolari falși. Totul a pornit de la reclamația făcută de preotul stareț al Mănăstirii Rarău, care a sunat la Poliție și a sesizat faptul că două persoane necunoscute au plătit acatiste de câteva sute de mii de lei, cu o bancnotă de 100 de dolari falsificată. Cele două persoane, le-a mai spus starețul oamenilor legii, au dispărut din zonă imediat ce au primit restul de la călugări. Polițiștii au luat imediat măsuri, cei doi țepari fiind identificați în câteva ore. În momentul în care au fost depistați de oamenii legii, cei doi (Maria Tigâță-Bran, din Pașcani, și Ștefan Dolhascanu, din Vânători-Iași, în vârstă de 51, respectiv 31 de ani) aveau asupra lor 1400 de dolari falși. Fiind vorba despre o infracțiune de deținere și punere în circulație de monedă contrafăcută, cadrele Inspectoratului Județean de Poliție au sesizat Brigada de Combatere a Criminalității Organizate Suceava. În urma cercetărilor, polițiștii de la Crimă Organizată au stabilit faptul că cei doi practicaseră „metoda acatistelor” și la mănăstirea Râșca, unde, la fel, chipurile nu aveau la ei mărunt și au plătit cu o bancnotă falsă de 100 de dolari, precum și la mănăstirea Gura Humorului. La acest din urmă lăcaș de cult, Tigâță și Dolhascanu au plătit acatistele cu o bancnotă de 500 de lei, de asemenea falsificată. Polițiștii aveau să afle că cei doi au păcălit, prin aceeași metodă, fețe bisericești și de la câteva mănăstiri din județele Botoșani și Neamț. În cursul zilei de vineri, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism –Biroul Teritorial Suceava au dus-o pe Maria Tigâță-Bran în fața judecătorilor cu propunerea de arestare preventivă, femeia fiind încarcerată în arestul Poliției. O zi mai târziu, și complicele acesteia a fost prezentat instanței de judecată cu aceeași propunere, dar judecătorii au decis ca Ștefan Dolhascanu să fie cercetat în stare de libertate, decizie atacată cu recurs de procurorii DIICOT Suceava. Surse din rândul anchetatorilor ne-au mărturisit că falsurile erau grosolane și că cei doi mizau pe neatenția maicilor și a călugărilor. Dacă în cazul dolarilor, bancnota avea aceeași față, atât pe o parte, cât și pe cealaltă, fiind fabricate, cel mai probabil, la un calculator, în cazul bancnotelor RON, falsul era cât se poate de evident, fiind folosite bancnote decupate de pe afișele de mediatizare a leului nou, scoase în acea vreme de Banca Națională a României, și lipirea celor două fețe ale desenului. Cercetările continuă și pentru depistarea celorlalte personaje implicate în acest caz.
Mii de euro falși, descoperiți la Suceava
Dosarul acatistelor plătite cu bani falși este al doilea caz de deținere și punere în circulație de monedă contrafăcută, depistat de oamenii legii numai în ultima săptămână. În urmă cu câteva zile, polițiștii BCCO au prins în flagrant, pe raza municipiului Suceava, un tânăr (Cristi I., 26 de ani, din comuna Fântânele), în timp ce oferea la vânzare nu mai puțin de 5700 de euro falși. Polițiștii au stabilit că toți cei 5700 de euro falsificați au fost aduși din străinătate, semn că, cel mai probabil, oamenii legii au de-a face cu o filieră internațională de falsificatori. Tot din afara granițelor, au fost aduși la Suceava, în urmă cu câteva luni, aproape 20.000 de euro falși (în cupiură de 100 de euro). Cel puțin, atât au reușit să găsească polițiștii de la Crimă Organizată asupra a doi indivizi din comuna Verești, în urma unui flagrant pus la cale de structurile de combatere a crimei organizate.





