Un bărbat din satul Sălăgeni, comuna Dumbrăveni, a fost autorul unui adevărat spectacol în după-amiaza zilei de 1 ianuarie 2026.
Aflat în stare evidentă de ebrietate, bărbatul s-a certat cu soția cu care este în proces de divorț, motivul invocat fiind infidelitatea. Femeia, care muncește în străinătate și vine acasă în perioada sărbătorilor, și-a argumentat decizia de divorț, moment în care soțul a luat o sticlă cu motorină și a aruncat lichidul inflamabil în locuință.
Soția și fiica au părăsit locuința și au cerut ajutorul vecinilor, iar la fața locului s-au deplasat mai multe echipaje de poliție, medicale și ale ISU Suceava.
La vederea polițiștilor, bărbatul s-a baricadat într-o cameră, iar cu un cuțit și-a provocat mai multe răni în zona abdomenului.
Până să ajungă poliția, pompierii și cei de la SMURD, focul din interior a fost stins chiar de cel care l-a provocat.
Bărbatul agresiv a fost transportat de un echipaj medical la UPU Suceava, fiind diagnosticat preliminar cu plagă înjunghiată torace anterior stâng, arsuri de gradul 2 și 3 pe mâini și picioare, arsură în zona feței, dar în stare stabilă.
S-a stabilit că nu există risc pentru viața și integritatea mamei și fiicei, care, de altfel, s-au și opus emiterii unui ordin de protecție.






