O studentă din Iași venită pentru un weekend de poveste la Gura Humorului a sfârșit prin a ajunge la spital. Venită împreună cu alți 67 de prieteni, fata în vârstă de 21 de ani a dorit să se distreze, iar cum la pensiunea unde erau cazați exista o tiroliană, mai mulți tineri au hotărât să o încerce.
Ghinionul a lovit exact când pe tiroliană se dădea studenta din Iași. Când fata a ajuns la jumătatea distanței, cordelina ce susținea hamul cu care era asigurată s-a desprins din scripetele fixat de tiroliană, iar aceasta a căzut de la o înălțime de 5,5 metri.
L-a fața locului s-a deplasat un echipaj de la Serviciul de Ambulanță Gura Humorului, care a preluat-o pe accidentată și a transportat-o la Spitalul Municipal Gura Humorului, unde aceasta a fost diagnosticată cu „contuzie lombară, fractură p.c. drept (putocol – încheietura mâinii drepte)”.
Polițiștii au întocmit dosar penal pentru săvârșirea infracțiunii de vătămare corporală din culpă.