luni, 31 oct 2011 - Anul XVI, nr. 257 (4855)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9753 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6364 lei

Dinamo s-a împiedicat la Cluj

Formaţia Dinamo a remizat, sâmbătă, în deplasare, scor 0-0, cu echipa Universitatea Cluj, într-un meci din etapa a XII-a a Ligii I, în care de la gazde s-au accidentat doi fundaşi în prima repriză. La meci au asistat aproximativ 22.000 de spectatori, între care şi 1.200 de fani dinamovişti.

La începutul primei reprize, suporterii celor două formaţii au refuzat să îşi încurajeze echipele în semn de protest. În minutul 55, fanii au aprins mai multe torţe, mai întâi galeria gazdelor în două rânduri, iar apoi cea a oaspeţilor. Crainicul stadionului a făcut apel ca spectatorii să nu mai folosească materiale pirotehnice.

Fundaşul echipei Universitatea Cluj Gaston Mendy a fost transportat la spital în prima repriză, după ce s-a accidentat la cap ciocnindu-se cu dinamovistul Laurenţiu Rus. Mendy s-a accidentat în minutul 35, după ce a trimis iniţial mingea cu capul în aut, iar la faza următoare s-a lovit cap în cap cu Laurenţiu Rus. Fotbalistul echipei clujene a fost scos de pe teren cu ambulanţa şi dus la spital după câteva minute. Gaston Mendy fusese introdus în joc în minutul 27, în locul lui Constantin Grecu, accidentat de asemenea la cap, tot la un duel cu Rus.

Oţelul Galaţi - Gaz Metan Mediaş, 1-0

Echipa Oţelul Galaţi a învins, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), formaţia Gaz Metan Mediaş. Golul a fost marcat în minutul 47 de Sârghi, care a trimis mingea în poartă cu un şut din şapte metri, după ce balonul a ajuns la el dintr-o deviere a apărării la un şut puternic al lui Giurgiu.

La meciul disputat pe stadionul "Oţelul" au asistat aproximativ 5.000 de spectatori.

Ceahlăul Piatra Neamţ - Voinţa Sibiu, 2-1

Formaţia Ceahlăul Piatra Neamţ a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (0-1), echipa Voinţa Sibiu, revenind după ce la pauză era condusă cu 1-0.

Golurile gazdelor au fost marcate de Bădescu '54 şi Constantinescu '62. Pentru Voinţa Sibiu a înscris Nicolae Grigore '45+1, din penalti.

0-1: Centralul Marius Bocăneală a acordat penalti pentru oaspeţi pentru un fault în careu asupra lui Lungu, lovitura de la 11 metri fiind transformată de Nicolae Grigore;

1-1: Bădescu a egalat cu un şut din şase metri, după o respingere greşită a lui Dănălache în faţă;

2-1: Constantinescu a primit mingea pe culoar de la Stana, a profitat de ieşirea inoportună a lui Dănălache şi a înscris goulul victoriei echipei Ceahlăul.

La meci au asistat aproximativ 1.000 de spectatori.

Sportul Studenţesc - Pandurii Târgu Jiu, 0-0

Echipa Sportul Studenţesc a încheiat la egalitate, ieri, pe teren propriu, scor 0-0, meciul susţinut în compania formaţiei Pandurii Târgu Jiu. Din minutul 70, Sportul a evoluat cu un jucător mai puţin, Ghinga fiind eliminat pentru un fault asupra lui Chiricheş.

FC Vaslui - FCM Târgu Mureş, 4-0

Formaţia FC Vaslui a învins, ieri, pe teren propriu, cu scorul de 4-0 (1-0), echipa FCM Târgu Mureş, într-o partidă în care Wesley a marcat un hattrick după ce oaspeţii au evoluat cu un om mai puţin din minutul 32.

Golurile vasluienilor au fost marcate de Yero Bello, în minutul 4, şi de Wesley, în minutele 58, 64 şi 69.

Primul gol marcat de Vaslui a venit după ce Yero Bello a profitat de faptul că portarul Balauru a alunecat atunci când a primit o pasă înapoi de la Jamal şi ajuns primul la minge a înscris cu un şut puternic din careul mic.

Al doilea gol al partidei a fost înscris de Wesley, care a finalizat un contraatac al gazdelor printr-un şut plasat la colţul lung după o pasă de la Sânmărtean.

Wesley a reuşit dubla în minutul 64, când a scăpat singur spre poarta lui Balauru şi după ce l-a driblat şi pe acesta a înscris în poarta goală.

Atacantul brazilian a marcat al treilea său gol în minutul 69 printr-un şut plasat de la marginea careului.

FCM Târgu Mureş a evoluat în inferioritate numerică din minutul 32 după ce mijlocaşul Florin Dan a primit al doilea cartonaş galben pentru un henţ.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Dinamo s-a împiedicat la Cluj.
 Vizualizări articol: 601 |