luni, 28 feb 2011 - Anul XVI, nr. 48 (4646)

Dinamo şi Rapid au început sezonul de primăvară cu dreptul

Echipa Rapid a învins, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (1-0), formaţia Unirea Urziceni, în primul meci al etapei a XIX-a a Ligii I.

Golul echipei Rapid a fost reuşit, în minutul 44, de Sburlea, care a înscris din şase metri lateral dreapta, în urma unei centrări a lui Bozovici.

La meciul disputat pe Stadionul Giuleşti - Valentin Stănescu au asistat aproximativ 3.000 de spectatori.

Oţelul Galaţi ar fi trebuit să joace, vineri, de la ora 14.30, cu echipa Pandurii Târgu Jiu, în etapa a XIX-a a Ligii I, dar Liga Profesionistă de Fotbal nu a programat gruparea gorjeană pentru această partidă, care a fost adjudecată, la masa verde, cu scorul de 3-0, de formaţia gălăţeană.

Sportul Studenţesc - Dinamo, scor 0-1

Echipa Dinamo Bucureşti a învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 1-0 (1-0), formaţia Sportul Studenţesc.

Golul a fost marcat, în minutul 36, de Cătălin Munteanu. După o centrare de pe partea stângă, mingea a fost deviată de unul dintre fundaşii Sportului, iar Cătălin Munteanu a reluat de la 16 metri din vole pe sub portarul Niculescu.

La Dinamo au debutat achiziţiile din această pauză competiţională, Elis Bakaj, Bogdan Pătraşcu şi Vlad Munteanu, ultimul redebutând la gruparea din Şoseaua Ştefan cel Mare, la care a mai jucat în perioada 2000-2006.

În prima repriza, jandarmii au constatat că un suporter al dinamoviştilor avea dosar penal şi l-au dus la o secţie de poliţie.

La meciul disputat pe stadionul "Regie" au asistat aproximativ 2.000 de spectatori.

FC Timişoara - Gaz Metan Mediaş, scor 3-1

Formaţia FC Timişoara a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (0-0), echipa Gaz Metan Mediaş.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Goga '55 şi Zicu '62, '76. Pentru Gaz Metan Mediaş a înscris Dudiţă, în minutul 49.

În minutul 13, Alexa a pasat bine în careu, iar Zicu a înscris de la 14 metri, însă golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

0-1: Scutaru greşeşte o respingere în propriul careu, Dudiţă recuperează şi înscrie nestingherit pentru Gaz Metan Mediaş, cu un şut de la nouă metri;

1-1: Dorin Goga controlează mingea pe partea dreaptă a atacului timişorean, evită doi adversari şi şutează plasat, de la 18 metri, la colţul lung, fără replică din partea portarului Pleşca;

2-1: Ianis Zicu înscrie cu un şut din şase metri, reuşită pe care i-o dedică mamei sale, care a decedat luna trecută. El a arătat, după ce a înscris, mesajul "Pentru mama" scris pe maioul aflat sub tricou;

3-1: Ianis Zicu combină excelent cu Axente, pătrunde în careu şi îl păcăleşte pe portar cu o execuţie de la 10 metri, scor 3-1.

La meci au asistat aproximativ 3.000 de spectatori.

Înainte de începerea partidei, s-a ţinut un moment de reculegere pentru doi suporteri decedaţi recent.

La partida cu Gaz Metan Mediaş, o grupare din peluză, MCMXXI, şi-a sărbătorit patru ani de existenţă cu o coregrafie cu numele grupării, asortată cu torţe.

Universitatea Cluj - FC Braşov, scor 1-1

Formaţia Universitatea Cluj a încheiat la egalitate, ieri, la Alba Iulia, scor 1-1 (0-0), partida susţinută în compania echipei FC Braşov.

Ambele goluri au fost marcate din penalti, Delgado pentru U Cluj, în minutul 56 şi Ilyes pentru FC Braşov, în minutul 63.

La meciul disputat la Alba Iulia au asistat circa 4.000 de spectatori.

Victoria Brăneşti - CFR Cluj, scor 1-1

Formaţia CFR Cluj a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-1), partida disputată, ieri, pe stadionul Gloria din Buzău, cu echipa Victoria Brăneşti, în etapa a XIX-a a Ligii I.

Golurile au fost marcate de Cornel Coman '21 pentru Victoria Brăneşti, respectiv Gabi Mureşan '70 pentru CFR Cluj.

Cornel Coman a deschis scorul, în minutul 21, şutând de la marginea careului, în stânga portarului Nuno Claro, după o centrare a lui Todoran.

Mureşan a egalat, în minutul 70, cu şut de la 25 de metri.

CFR Cluj a rămas pe finalul partidei în 10 jucători, Gabi Mureşan fiind eliminat, în minutul 89, după ce l-a lovit pe Todoran.

La meci au asistat aproximativ 1.500 de spectatori, între care şi 25 de fani clujeni.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Dinamo şi Rapid au început sezonul de primăvară cu dreptul.
 Vizualizări articol: 554 |