Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6699 lei
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   ø imagini |   ø fişiere video

Fotbal

Șomuzul Preuteşti a câştigat faza judeţeană a Cupei României

Echipa ACS Șomuzul Preuteşti a reuşit ieri să câştige cu scorul de 3 - 1 faza judeţeană a Cupei României, la capătul unui meci disputat pe stadionul Areni din Suceava în compania celor de la AS Victoria Vatra Moldoviţiei. Partida organizată de Asociaţia Judeţeană de Fotbal a fost una spectaculoasă, cu multe ocazii, dar şi goluri de generic. În debutul meciului, Șomuzul a avut două şanse de a marca, la una dintre ele portarul Vasile Solcan salvându-şi echipa de la gol. Vatra Moldoviţei a avut şi ea o ocazie în primul sfert de oră, dar fără s-o concretizeze în gol. În minutul 18, Preuteştiul reuşeşte să deschidă scorul prin Ovidiu Clim, care şutează plasat pe colţul lung din afara careului, fără şanse pentru portarul advers, scor 1 - 0. Vatra Moldoviţei a alergat după egalare şi până la pauză a avut o mare ocazie la un şut din bucată, mingea fiind scoasă cu greu de sub transversală de portarul Silviu Dancef, scor la pauză 1 - 0. Partea a doua a fost mult mai animată, cu mai multe ocazii, dar şi goluri. Preuteştiul a început mai bine şi a pus presiune la poarta adversă, putând să-şi mărească avantajul la un şut centrare de pe partea stângă la care mingea a venit înşelător, dar portarul Victoriei a reuşit să scoată balonul de sub transversală. În minutul 56, Vatra Moldoviţei reuşeşte egalarea prin Cornel Beldie, care primeşte o pasă foarte bună în interiorul careului şi rămâne singur cu portarul, scor 1 - 1. Din acel moment, jocul a fost unul deschis, ambele echipe încercând să marcheze golul victoriei. Șomuzul a părut mai incisivă şi a avut din nou trei şanse de a trece în avantaj.

Șomuzul a reuşit golurile victoriei în ultimele 10 minute

Finalul a aparţinut Preuteştiului, care în minutul 81 a reuşit al doilea gol prin Cezar Ciurlă, fotbalist ce a scăpat pe stânga singur cu portarul şi a şutat cu stângul la colţul lung, scor 2 - 1. La numai trei minute distanţă, Silviu Ciubotari duce scorul la 3 - 1 cu un euro gol, la o fază în care a primit la intercepţie un balon prin spatele fundaşilor şi a şutat imparabil din marginea careului la vinclu în colţul lung, scor 3 - 1, acesta fiind şi rezultatul final în urma căruia Șomuzul Preuteşti a câştigat ediţia din acest an a fazei judeţene din Cupa României.

„M-am aşteptat să avem un meci mai uşor, dar mă bucur că a fost unul spectaculos. Și adversarii şi-au dorit foarte mult victoria şi aşa a ieşit un meci frumos, în principal pentru spectatori. Vreau să-i felicit pe colegii mei pentru această victorie şi pentru dăruirea din teren, la capătul unui sezon bun, cu un retur perfect în care n-am pierdut, fără a pune incidentul de la Putna. Eu cred că am meritat să luăm cupa, mai ales că anul trecut noi am fost învinşii din această finală. Le mulţumim şi suporterilor, care ne-au susţinut la fel de frumos pe toată durata campionatului”, a declarat căpitanul echipei Șomuzul Preuteşti, Cătălin Vasiliu, jucător ce a ieşit pentru al treilea an consecutiv golgheterul Ligii a IV-a Inter Conti.

În această finală judeţeană, Șomuzul Preuteşti a început partida în formula: Silviu Dencef, Eduard Căeriu, Sergiu Constantin (89-Ioan Ciubotariu), Răzvan Simion, Cezar Ciurlă, Silviu Ciubotaru (87-Andi Parasca), George Stanca, Andrei Ciurlă, Ovidiu Clim (min 49-Ioan Gheorghe), Cătălin Vasiliu şi Radu Vasiliu (80-Bogdan Botosanu).

Victoria Vatra Moldoviţiei a început cu un prim 11 format din: Vasile Solcan, Oto Negură, Cornel Beldie, Nicolae Strugari, Cătălin Ciornei, Vasile Ursache, Lucian Dujac (71 - Vlăduţ Tănăsucă), Liviu Badea, Daniel Florescu, Toader Tivodari (51 - Marius Istrate) şi Bogdan Stroia (90+2 - Alşexandru Tâmpescu).

Cele două echipe au evoluat în echipamente oferite cadou de Asociaţia Judeţeană de Fotbal, ce au fost cumpărate cu sprijinul Consiliului Judeţean Suceava.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Șomuzul Preuteşti a câştigat faza judeţeană a Cupei României.
 Vizualizări articol: 2433 |