luni, 29 nov 2010 - Anul XV, nr. 281 (4572)

Universitatea a câştigat la Baia Mare şi a trecut pe locul cinci

Echipa de handbal a Universităţii Suceava a încheiat anul cu o victorie clară pe terenul Minaur Baia Mare, scor 37 – 29, după un joc pe care studenţii l-au controlat mai bine de 50 de minute.

Aflaţi pe teren propriu, băimărenii au avut un început mai bun de partidă şi au condus pe tabelă doar şapte minute, când Gavriloaia a egalat la 4 – 4 şi mai apoi s-au distanţat la două goluri, graţie a două reuşite ale lui Ciubotariu, cel care a făcut un meci foarte bun, reuşind în total nouă goluri, din care cinci în prima repriză.

În minutul 12, cel mai bun jucător al băimărenilor, Asoltanei restabileşte egalitatea la şase şi jocul rămâne deschis.

Cu o apărare foarte bună şi un portar -  Bogdan Pralea - în mare formă, dovadă fiind şi cele 18 intervenţii salvatoare din acest meci, studenţii preiau controlul jocului şi reuşesc să marcheze şase goluri consecutive, chiar şi în inferioritate numerică, astfel că în minutul 20 conduceau cu 12 – 6.

Universitatea continuă dominarea din teren şi intră la vestiare cu un avantaj liniştitor de 10 goluri, scor 20 – 10.

Repriza secundă a fost una mai echilibrată, în care Leonard Bibirig a rulat aproape toţi jucătorii de pe bancă.

Băimărenii nu au renunţat la luptă, în ciuda diferenţei de scor, dar nu au putut să se apropie la mai puţin de şapte goluri de universitari, în minutul 46, sucevenii conducând cu 28 – 21. Şase minute mai târziu, studenţii suceveni consemnează cea mai mare diferenţă de scor din acest meci şi se distanţează la 12 goluri pe tabelă, scor 34 – 22.

Cu două minute înainte de final, Mihuţ Pancu înscrie pentru 37 – 27, iar gazdele reuşesc două goluri consecutive şi închid tabela la scorul de 37 – 29 în favoarea Universităţii Suceava.

Cu ajutorul celor două puncte, sucevenii au trecut pe locul cinci în clasamentul Ligii Naţionale, la egalitate cu Universitatea Cluj, atât la puncte, cât şi la golaveraj, dar cu mai multe goluri înscrise.

În partida de la Baia Mare, cei mai buni marcatori ai Universităţii au fost Ciubotariu şi Dediu, cu câte nouă reuşite fiecare, urmaţi de Gavriloaia, cu şapte goluri, Ilieş, trei goluri, Adomnicăi şi Acatrinei, câte două goluri, iar Chiruţ, Ţuţu, Mitrea, Şerban Mihai şi Pancu, câte un gol fiecare.

Antrenorul Leonard Bibirig a împlinit ieri 40 de ani

Prin această victorie, handbaliştii Universităţii Suceava i-au făcut cel mai frumos cadou antrenorului Leonard Bibirig, cel care a împlinit ieri vârsta de 40 de ani şi căruia îi urmăm şi noi La Mulţi Ani şi cât mai multe realizări, mai ales în cariera sa de antrenor la Suceava.

Tehnicianul sucevean şi-a felicitat elevii la finalul meciului pentru dăruirea din teren şi le-a mulţumit pentru acest cadou pe care i l-au făcut de ziua sa.

„Ne-am dorit foarte mult această victorie, deoarece orice eşec ne îndepărtează de la lupta pentru locul cinci. Felicit jucătorii pentru felul în care au abordat acest meci, pentru dăruirea exemplară din teren, dar şi pentru parcursul de până acum din acest campionat şi le mulţumesc pentru acest cadou minunat pe care mi l-au făcut de ziua mea. Până în acest moment pot spune că suntem în grafic în lupta pentru îndeplinirea obiectivului şi sper ca în retur să abordăm meciurile cu mai multă încredere şi să obţinem mai multe puncte decât în tur”, a declarat la finalul meciului de la Baia Mare, tehnicianul Leonard Bibirig.

Liga Naţională de Handbal va lua o pauză până anul viitor pe 12 februarie, când se vor relua meciurile cu penultima etapă din turul de campionat.

Clasamentul Ligii Naţionale de Handbal

1. HC Odorhei              11     10     0       1       361 – 304   20

2. UCM Reşiţa              11     9       1       1       364 – 308   19

3. Energia Pandurii Tg. Jiu     11     8       0       3       330 – 313   16

4. HCM Constanţa                 10     7       1       2       329 – 295   15

5. CS Universitatea Suceava  11     7       0       4       337 – 300   14

6. Universitatea Cluj              11     7       0       4       329 – 292   14

14. CSM Oradea           11     0       1       10     292 – 353   1

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea a câştigat la Baia Mare şi a trecut pe locul cinci.
 Vizualizări articol: 590 |