vineri, 27 iun 2014 - Anul XIX, nr. 146 (5655)
Gabriel MANTA

Gabriel MANȚĂ

La grande debolezza

M-a dezamăgit crunt Cesare Prandelli cu deciziile sale. În afară de una, demisia. Aici a fost bărbat. Dar în privinţa tacticii şi a abordării ultimelor două meciuri, s-a autosabotat. Practic, ceea ce spuneam despre el, de la Europeanul din 2012 încoace, că sub conducerea sa naţionala Italiei a obţinut rezultate peste valoarea ei, s-a confirmat doar la succesul cu Anglia, derby-ul grupei. Apoi, Prandelli a gafat de parcă ar fi fost un boboc în meserie: a subestimat Costa Rica şi a băgat la repaus nişte jucători. Cel mai bun exemplu, Veratti. Şi când te gândeşti că era tocmai pe dos, forţai cu „cenuşăreasa” şi puteai pe urmă, cu 6 puncte, să menajezi pe cine vrei! O fi luat ca reper prima repriză a meciului Uruguay-Costa Rica, când celeştii s-au întrebuinţat la minimum pentru a termina în avantaj. Numai că după prima urmează a doua, iar când nu te mai întrebuinţezi deloc, Costa Rica poate deveni proactivă şi te redimensionează. A urmat partida cu Uruguay... Primele 45 de minute a jucat la întâmpinare, că doar ajungea şi egalul. La ieşirea de la cabine, surpriză: Balotelli, care îl ţinea ocupat pe Godin, este lăsat la vestiare. Explicaţia am aflat-o după meci, Prandelli s-a temut să nu mai ia un galben şi să fie eliminat! Păi dacă nu te poţi baza, de asemenea manieră, pe un jucător, la un meci decisiv – iar meciul cu Uruguay chiar aşa era, decisiv! – de ce te mai încurci cu el? Ori îl iei aşa nebun şi mergi pe mâna lui până la capăt, ori nu-l iei deloc. Şi, pentru că de ce ţi-e frică nu scapi, „il commissario tecnico” s-a trezit cu alt jucător eliminat, Marchisio. Unii spun că prea uşor, dar hai să ne aducem aminte de vorba de aur: arbitrului să nu-i oferi pretexte! Bun, om în minus, destule minute de jucat, cum procedăm? În ’94, la un alt meci decisiv, portarul Pagliuca lua roşu în prima repriză şi pe cine credeţi că sacrifică Sacchi? Pe il Codino Baggio! A lăsat în teren truditori şi până la urmă celălalt Baggio, Dino, l-a răsplătit cu unicul gol al partidei, iar Baggio-artistul a avut timp să strălucească ulterior. Acum, la 0-0, a intrat Cassano, care nu se bagă şi la munca de jos. Aşa cum ar fi făcut unul ca Totti, dar…

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului La grande debolezza.
 Vizualizări articol: 1205 |