418 candidați și-au asigurat un loc la una din direcțiile de studiu ale Universității „Ștefan cel Mare” Suceava (USV), aceștia înmatriculându-se la unul dintre programele de licență (zi sau ID) ale instituției, în cea de-a doua sesiune de admitere organizată de universitate.
Dintre aceștia, 147 au optat pentru programe în regim de ID (Învățământ la Distanță), iar 271 au ales specializări cu un orar zilnic. Numărul celor înscriși în sesiunea a II-a a fost mare, însă puțini au fost cei care, în final, s-au și înmatriculat la specializările pentru care inițial optaseră.
Cele mai multe dintre specializări și-au ocupat locurile bugetate
Pentru programele de licență zi, în sesiunea din toamnă organizată de USV, cererea cea mai mare s-a înregistrat pentru Facultatea de Științe Economice și Administrație Publică (67 de candidați înmatriculați). Toți vor ocupa locuri cu taxă, întrucât cele bugetate au fost adjudecate încă din prima sesiune de admitere. Cei mai mulți candidați au optat pentru Administrație publică și Economia comerțului și turismului.
Facultatea de Silvicultură a mai strâns în luna septembrie încă 20 de studenți, la specializarea Ecologie, singurul program cu locuri disponibile.
La Facultatea de Litere și Științe ale Comunicării au mai fost ocupate puține locuri, respectiv 29. Cu toate acestea, facultatea și-a completat locurile bugetate, însă numărul locurilor cu taxă rămase neocupate este mare.
La Facultatea de Inginerie Alimentară s-au mai ocupat 35 de locuri, toate în regim cu plată.
40 de candidați au optat, în toamnă, pentru Facultatea de Istorie și Geografie, cei mai mulți pentru specializarea Geografia turismului.
La Facultatea de Inginerie Mecanică, Mecatronică și Management s-au mai înscris doar 34 de candidați, mare parte dintre specializările facultății rămânând cu locuri bugetate neocupate. Pentru Facultatea de Inginerie Electrică și Știința Calculatoarelor au mai optat 46 de candidați.
Facultatea de Educație Fizică și Sport, Facultatea de Științe ale Educației și Departamentul pentru Sănătate și Dezvoltare Umană nu au mai organizat admitere întrucât, în prima sesiune de admitere s-au ocupat atât locurile bugetate, cât și cele nebugetate.
Cât privește învățământul la distanță, cea mai vânată facultate a fost cea de Științe Economice și Administrație Publică, acolo unde s-au înscris 108 candidați. Economia comerțului și turismului, Contabilitate și Administrație publică au adunat cei mai mulți studenți.
478 de candidați admiși la programele de master
În sesiunea de admitere din toamnă, 478 de licențiați au optat pentru un program de masterat al USV.
Înscriși mulți au adunat Facultatea de Științe Economice și Administrație Publică (253) și cea de Litere și Științe ale Comunicării (84). Toate specializările de master și-au completat locurile bugetate, însă locuri în regim cu plată au rămas în cadrul tuturor specializărilor.
Reprezentanții USV anunță că pentru locurile neocupate din oferta USV va avea loc un nou modul de admitere ce se va desfășura în perioada 23-26 septembrie.
Informațiile privind rezultatele admiterii din sesiunea septembrie 2013 și locurile rămase disponibile după perioada de înmatriculare din 16-20 septembrie pot fi consultate pe website-ul universității www.admitere.usv.ro.