La Marginea

16 porumbei voiajori de concurs, aduși înapoi proprietarului cu poliția



Un bărbat din comuna Marginea,crescător de porumbei voiajori de concurs, și-a recuperat 16 dintre păsări cu ajutorul poliției.
Porumbeii „zburaseră” cu câteva zile înainte cu ajutorul a patru tineri din localitate, care i-au sustras dintr-o anexă a gospodăriei lui Mihăiță S., în vârstă de 42 de ani.
Proprietarul a făcut reclamație la poliție, prejudiciul fiind estimat la aproximativ 1.500 de euro.
În urma cercetărilor, polițiștii au reușit să dea de urma hoților, patru tineri din localitate, cu vârste cuprinse între 16 și 18 ani, dar și de urma porumbeilor, care au ajuns înapoi în ograda lui Mihăiță S.
Cu această ocazie, polițiștii din Marginea au aflat că cei patru suspecți sunt și autorii unui alt furt înregistrat pe raza comunei, aceștia sustrăgând trei perechi de schiuri.
„Suspecții sunt cercetați pentru săvârșirea infracțiunii de furt calificat”, se arată într-un comunicat al Inspectoratului de Poliție Județean Suceava.



Recomandări

Un sucevean călcat de hoți a făcut anchetă proprie, a predat la poliție imagini, iar de doi ani tot așteaptă ca hoții să fie trași la răspundere

Sucevean condamnat la 30 de luni de închisoare pentru furt de porumbei de peste 10.000 de euro bucata

Autoritățile judiciare belgiene l-au acuzat și condamnat pe bărbatul din Rădăuți pentru furtul a 55 de porumbei de cursă FOTO digi24.ro
Autoritățile judiciare belgiene l-au acuzat și condamnat pe bărbatul din Rădăuți pentru furtul a 55 de porumbei de cursă FOTO digi24.ro