Proiecte

Modernizarea drumurilor județene de la Budeni la Dărmănești, o prioritate în Planul Județean de Dezvoltare a Infrastructurii



Cătălin Nechifor: „Sunt 80 de kilometri de la Budeni până în zona Dărmănești și practic vom realiza centura mare de ocolire a Sucevei”
Cătălin Nechifor: „Sunt 80 de kilometri de la Budeni până în zona Dărmănești și practic vom realiza centura mare de ocolire a Sucevei”

Președintele Consiliului Județean Suceava, Cătălin Nechifor, a declarat în cursul zilei de ieri că modernizarea mai multor tronsoane de drumuri județene din localitatea Budeni, orașul Dolhasca, și până în comuna Dărmănești reprezintă o prioritate în Planul Județean de Dezvoltare a Infrastructurii. Cătălin Nechifor a precizat că aceste tronsoane de drum vor fi modernizate din fonduri europene printr-un parteneriat încheiat între Consiliile Județene din Iași și Suceava. El a amintit că împreună cu șeful administrației din Iași a semnat un contract de asociere pentru dezvoltarea infrastructurii intrajudețene, în vederea realizării proiectului pentru dezvoltarea infrastructurii de drumuri care asigură conectivitatea cu rețeaua TEN T și includerea acestuia în Planul de Dezvoltare Regională Nord-Est 2014-2020. În cadrul acestui proiect ar urma să fie modernizate drumurile județene 282, 281 și 281B pe traseul Iași – Gropnița – Coarnele Caprei – Belcești – Scobinți – Lespezi (axa 1) și DJ 208 limita județului Iași – Budeni – Dolhasca – DJ 208A Dolhasca – Liteni – Udești – Bosanci – Ipotești – Suceava, DJ 209C Suceava – Moara – Liteni – Zaharești, DJ 209D Liteni – Zaharești – Stroiești – Vâlcele – Costâna – Dărmănești – DN 2 (județul Suceava). Cătălin Nechifor a arătat că în cadrul acestui proiect aproape 80 de kilometri de drumuri județene din Suceava vor fi modernizate cu fonduri europene.
„Sunt 80 de kilometri de la Budeni până în zona Dărmănești și practic vom realiza centura mare de ocolire a Sucevei. De asemenea, încercăm să găsim soluții moderne de trafic, pe structuri de beton sau asfalt, care să deservească și locuitorii din zona Sucevei, dar care să rezolve și alte nevoi de transport, în principal aceea de a transporta deșeurile din zonele Siret – Rădăuți către localitatea Moara, acolo unde avem acea groapă ecologică”, a spus Nechifor. El a explicat că după modernizarea acestui drum deșeurile din localitățile din zonele Siret – Rădăuți vor putea fi transportate direct către groapa de la Moara, fără ca mașinile să treacă prin Suceava.



Recomandări

Președintele CJ Suceava și 92 de primari suceveni, din PSD, PNL și USR, au transmis o scrisoare deschisă premierului și Guvernului

Modernizarea drumului județean Satu Mare – Grănicești va fi finalizată în câteva luni, afirmă președintele CJ Suceava, Gheorghe Șoldan

Modernizarea drumului județean Satu Mare-Grănicești va fi finalizată în câteva luni, afirmă președintele CJ Suceava, Gheorghe Șoldan