Inițiativă

Zonă de agrement pentru locuitorii cartierului Burdujeni



Locuitorii celui mai mare cartier al Sucevei, Burdujeni, vor avea de anul acesta o nouă zonă de agrement, unde nu doar că se vor putea plimba prin parc ori sta pe bancă, la umbra copacilor, ci se vor putea răcori cu prezența unei fântâni arteziene.
Primarul Sucevei, Ion Lungu, a precizat că la nivelul întregului oraș există planuri de amenajare pentru mai multe zone de agrement, dar că primul care va fi pus în aplicare este cel pentru cartierul Burdujeni, unde o parte din pașii necesari au fost deja făcuți.
Astfel, în urma discuțiilor cu reprezentanții Inspectoratul Școlar Județean și cu acordul conducerii Colegiului Industrial „Alexandru Ioan Cuza” din Burdujeni, (fostul Grup Școlar Nr. 1), Primăriei Suceava i se va ceda o suprafață de aproximativ 2000 mp din curtea instituției de învățământ, în vederea amenajării unui parc public, care să deservească nu doar elevii, ci și locuitorii cartierului.
Noul parc public, situat vizavi de restaurantul Moldova, va fi dotat și cu o fântână arteziană, după cum a subliniat Ion Lungu, care vrea ca și strada din fața parcului să devină alee pietonală în zilele de duminică.
Practic, o parte din Calea Burdujeni, de la intersecția cu strada Gheorghe Doja și până la sensul giratoriu Burdujeni va fi închisă circulației rutiere, pentru ca oamenii să poată veni cu copiii și nepoții să se relaxeze la final de săptămână.