Zmău propune ca mașinile TPL să deservească și comunele învecinate cu Suceava



Președintele Organizației Municipale Suceava a PNL, Marius Zmău
Președintele Organizației Municipale Suceava a PNL, Marius Zmău

Președintele Organizației Municipale Suceava a PNL, Marius Zmău, propune ca mijloacele de transport ale TPLsă deservească și comunele învecinate cu Suceava. Zmău a spus că atât primarul Sucevei, Ion Lungu, cât și democrat-liberalii ar trebui să renunțe la idei precum aducerea unor autobuze electrice și să găsească soluții la problemele reale ale transportul public local.
„De exemplu, ar trebui să ia atitudine față de situația deplorabilă în care se află transportul de călători între Suceava și comunele învecinate, acele comune despre care Ion Lungu preciza că vor face parte din zona metropolitană. Îi recomand să solicite firmelor care au câștigat licitațiile pe respectivele trasee să înmulțească numărul mijloacelor de transport în perioadele de vârf, sau să gândească un plan împreună cu cei de TPLde a acoperi și aceste zone, acum mici suburbii ale orașului Suceava”, a declarat Marius Zmău.
El a mai adăugat că nu este normal să se acorde un număr limitat de licențe de transport pe traseele dintre Suceava și comunele învecinate, în condițiile în care solicitările sunt din ce în ce mai mari, iar călătorii sunt nevoiți să circule înghesuiți. Zmău a dat ca exemplu transportul dinspre Moara spre Suceava, unde, deși mijloacele în transport maxi-taxi sosesc din oră în oră, acestea sunt depășite de numărul solicitărilor.