Tradiții

Ziua în care păsările își învață puii să zboare



În tradiția populară, sărbătoarea Sfinților Împărați Constantin și Elena, pe care credincioșii ortodocși o sărbătoresc vineri, 21 mai, este numită și Constandinul Puilor sau Constantin Graur.
După ce le-a fost dezlegat glasul la Vlăsie, la 11 ianuarie, iar perioada de împerechere și de construire a cuiburilor (la Dragobete) s-a încheiat de multă vreme, păsările au deja pui pe care îi învață să zboare.
Ziua se serbează în special pentru apărarea recoltelor. În trecut exista obiceiul ca, pentru a preîntâmpina distrugerea strugurilor de către grauri, podgorenii să nu lucreze în această zi. De aceea nu se muncea pământul, iar celor care lucrau în această zi li se „ardeau” bucatele pe câmp.
De altfel, Constandinul Puilor nu este singura sărbătoare dedicată păsărilor cerului. Circul păsărilor se sărbătorește la 1 septembrie, moment în care păsările care nu pleacă în țările calde își pregătesc „cămările” de iarnă. Păsările migratoare au și ele sărbătorile lor: Ziua berzelor (atunci când după Mucenici cade o nouă zăpadă), Ziua cucului – la 25 martie -, când se consideră că pasărea solitară începe a cânta, precum și Amuțitul cucului – la 24 iunie, când cucul va înceta să glăsuiască.
Tot prin tradițiile transmise de la o generație la alta, păstorii hotărăsc în această zi, a Sfinților Împărați Constantin și Elena, cine va fi baci și unde vor fi făcute stânele. Totodată, laptele de la oile fiecăruia este măsurat și cantitatea este însemnată pe răboj (o tăbliță de lemn).
Se fac ritualuri specifice pentru apărarea stânelor și ciobanilor de forțe malefice, prin aprinderea „focului viu”, alungarea vrăjitoarelor care fură soporul laptelui prin strigăte și zgomote puternice.
Se mai spune, de asemenea, că pentru a avea sorți de izbândă în orice încercare este bine să împarți cruciulițe tuturor cunoscuților.
(www.tradiții.ro)