Portalul Yahoo! a depus luni plângere împotriva site-ului de socializare Facebook, pe care-l acuză de uzurparea unora dintre patentele sale, în special cu privire la publicitate, protecția vieții private sau mesagerie, relatează AFP.
În total, Yahoo! identifică zece patente pe care Facebook le-ar utiliza fără autorizație, conform plângerii depuse la un tribunal federal din California, în vestul Statelor Unite, la San Jose, consultată online.
„Din nefericire, diferendul cu Facebook rămâne nerezolvat, iar noi suntem nevoiți să cerem să se facă dreptate în fața unui tribunal federal”, a subliniat grupul californian într-un comunicat trimis prin e-mail, exprimându-și încrederea în șansele unei victorii.
„Suntem dezamăgiți că Yahoo!, un partener de lungă durată al Facebook și o întreprindere care a obținut beneficii substanțiale din colaborarea sa cu Facebook, a hotărât să se adreseze justiției”, a comentat un purtător de cuvânt al rețelei de socializare.
„Încă o dată, am aflat despre decizia Yahoo! în același timp cu presa. Ne vom apăra ferm împotriva acestei inițiative uimitoare”, a adăugat el.
În plângerea sa, Yahoo!, un site creat în 1995, cu nouă ani înainte de liderul rețelelor de socializare, dă asigurări că „la o mare parte a tehnologiei pe care este fondat Facebook, Yahoo! a ajuns primul și a obținut, ca atare, patente (…) destinate protejării acestor inovații”.
Yahoo! afirmă mai ales că „întregul model de rețea de socializare Facebook, care permite utilizatorilor să creeze profiluri și să se conecteze, între altele, cu persoane și companii, este bazat pe tehnologia brevetată de rețeaua de socializare a Yahoo! Înainte să adopte tehnologia Yahoo! (în materie), în 2008, Facebook era considerat drept unul dintre site-urile sale cele mai puțin performante în domeniul publicității”.
În prezent, Yahoo! revendică peste 700 de milioane de vizitatori unici pe lună, în timp ce Facebook numără 845 de milioane de utilizatori activi în lume, dintre care majoritatea se contactează cel puțin o dată pe zi.
Pe de altă parte, cabinetul specializat eMarketer nota luni că veniturile publicitare ale Facebook sunt orientate către creștere, spre deosebire de cele ale Yahoo!
„În acest an, cota Facebook în veniturile obținute din mesaje ilustrate în Statele Unite ar urma să crească la 16,8% (față de 14% în 2011), în timp ce cea a Yahoo! ar urma să scadă la 9,1%, față de 10,8% anul recut”, potrivit eMarketer.
Chiar dacă în Statele Unite conflictele în domeniul proprietății intelectuale sunt foarte numeroase, acest contencios survine într-un moment nepotrivit pentru Facebook, care își pregătește intrarea la Bursă.
Yahoo! posedă peste 1.000 de brevete și nu scapă nicio ocazie să le sublinieze valoarea, în timp ce noua sa conducere este angajată într-un vast proces de reflecție destinat maximizării valorii companiei.
Societatea și-a reînnoit profund conducerea în ultimele luni. Cofondatorul său Jerry Yang a renunțat la toate funcțiile, Consiliul de Administrație a fost reînnoit odată cu plecarea fostului președinte, iar un nou director general recrutat din cadrul societății de plată online PayPal (grupul eBay), Scott Thompson, depune eforturi în vederea unei redresări.