Volkswagen duce mai departe conceptul de mașină ecologică. Marca BlueMotion, lansată în 2006, continuă să se extindă, producătorul aliniind un număr tot mai mare de vehicule prietenoase cu mediul.
Noul Golf VI nu va face notă discordantă, compactul vehicul urmând a fi comercializat pe piețele europene și într-o versiune ecologică.
Volkswagen va prezenta la Paris, pe lângă noua generație Golf și modelul „verde” al acesteia, dubla premieră mondială constituind elementul central al evenimentelor ce se vor succede la standul constructorului din Wolfsburg.
Denumit Golf BlueMotion, modelul cu emisii și consum scăzut va fi dezvăluit pe 2 octombrie în varianta hatchback. Sub capotă se află pentru prima oară un propulsor TDI de 1.6 litri cu sistem common-rail, ce furnizează 104 cai putere și un cuplu motor de 250 Nm disponibil de la 2000 de rpm.
Conform informațiilor oferite de Volkswagen, modelul ecologic demarează de la 0 la 100 de km/h în 11.2 secunde și poate atinge o viteză maximă de 188 km/h.
Datele de consum și emisii ale propulsorului sunt excelente: consumul se ridică la 3.8 litri la 100 kilometri, în timp ce nivelul gazelor ajunge la 99 g/km, valori care fac din Golf BlueMotion un model mai eficient chiar decât Polo BlueMotion.
Atingerea performanțelor se datorează modificărilor operate la transmisie – reetajarea treptelor de viteză, propulsor – ajustarea unității electronice de control a motorului, tren rulant – introducerea unui set de pneuri cu rezistență scăzută la rulare, și aerodinamică.
