Majoritatea victimelor violenței în familie din județul Suceava nu au parte de un sprijin consistent din partea autorităților, mult discutata înființare a centrelor pentru adăpostirea persoanelor agresate rămânând încă în faza de proiect.
Semnalul de alarmă a fost tras ieri, în cadrul unei întâlniri organizate de Direcția de Muncă și Protecție Socială Suceava, la care au participat reprezentanți ai autorităților și organizațiilor care au atribuții în combaterea violenței în familie, sub toate formele sale.
Exceptând municipiul Vatra Dornei, unde s-a înființat un centru pentru adăpostirea victimelor violenței în familie, de capacitate redusă și doar pentru locuitorii din municipiu și comunele limitrofe, în celelalte localități, pentru persoane abuzate nu se poate acorda un sprijin substanțial.
„Din păcate, este o realitate, femeile agresat fug dintr-un loc în altul. Cum nu avem un centru pentru a le adăposti, căutăm soluții pentru a le ajuta, unele ajung pe la mănăstiri, însă asta nu este o soluție”, a precizat Mihaela Grosu, președinta Societății Doamnelor Bucovinene, organizație care consiliază persoanele agresate în familie. Mihaela Grosu și ceilalți participanți la întâlnire au transmis un îndemn la mai multă implicare din partea autorităților locale, pentru găsirea de spații și acordarea de sprijin financiar, în vederea amenajării unor centre pentru adăpostirea victimelor în familie.
Zece femei și un bărbat, adăpostiți până acum la centrul din Vatra Dornei
În ceea ce privește Centrul pentru adăpostirea victimelor violenței în familie Vatra Dornei, acesta a fost deschis pe 28 octombrie 2008, este susținut financiar de primăria din localitate, și are o capacitate de zece locuri.
După cum a precizat Mariana Boiarinov, consilier integrare europeană în cadrul Primăriei municipiului Vatra Dornei, până acum la centru au fost cazate 11 persoane, zece femei și un bărbat, în cele mai multe cazuri victimele revenind de mai multe ori la adăpost.
În cazul femeilor este vorba de agresiuni din partea soților, în timp ce singurul bărbat internat a fost victima unor bătăi repetate din partea fiului.
Conform prevederilor legale, persoanele agresate pot fi găzduite la centru pe o perioadă cuprinsă între 7 și 60 de zile, timp în care primesc asistență medicală, consiliere în vederea integrării sociale și sunt ajutate, la nevoie, să obțină documente și acte de identitate sau de stare civilă, certificate medico-legale etc.
Ghid de Intervenție
Direcția de Muncă și Protecție Socială Suceava a lansat oficial primul Ghid de Intervenție în cazurile de violență în familie, un instrument de lucru pentru personalul implicat în combaterea violenței în familie, dar și pentru persoanele agresate.




