Direcția de Sănătate Publică (DSP) Suceava a primit dozele de vaccin împotriva tuberculozei pentru sugarii care nu au fost imunizați până acum în lipsa serului. Cantitățile de vaccin sunt suficiente și ajung atât pentru recuperarea copiilor restanțieri, cât și pentru imunizarea tuturor copiilor care se vor naște până la finele anului în maternitățile din județ.
Anunțul a fost făcut, ieri, de directorul adjunct medical al instituției, dr. Cătălina Zorescu, potrivit căreia ministerul de resort a repartizat județului nostru 21.000 de doze de vaccin BCG, care vor fi distribuite în teritoriu începând de astăzi.
Medicul a arătat că recuperarea bebelușilor restanțieri la administrarea vaccinului anti-TBC se va realiza în cabinetele medicilor de familie, ceilalți sugari urmând a fi imunizați în maternități, în primele zile de la naștere.
Mamele copiilor care nu au primit serul în maternitate vor fi anunțate de către medicii de familie despre programul de derulare a vaccinărilor.
Vaccinul BCG este un preparat utilizat pentru profilaxia specifică a tuberculozei și se administrează la nou-născuți în maternitate. Serul este inclus în calendarul național de imunizare al Ministerului Sănătății și este gratuit. În țară, criza de vaccin BCG a început după ce Institutul Național de Cercetare și Dezvoltare Cantacuzino din București a sistat producția, în momentul de față serul fiind importat din Danemarca.În județul Suceava, la începutul lui august, figurau ca restanțieri privind neadministrarea vaccinului BCG un număr de 70 de bebeluși, toți din zona Rădăuți. În fiecare lună, în județ, se nasc circa 600 de copii.
Suceava s-a mai confruntat cu o lipsă de vaccin BCG împotriva tuberculozei în 2010, când lipsa serului care ar fi trebuit să se acorde gratuit a provocat o adevărată psihoză în rândul părinților, aceștia refuzând să-și scoată copiii din casă și încercând să-i protejeze cât mai mult de contactul cu alte persoane.
Criză la final
Vaccinul împotriva tuberculozei a sosit în județ
