Uniunea Social Liberală și-a lansat sâmbătă „armata de candidați” de la alegerile locale din județul Suceava. Evenimentul a avut loc în sala mare a Casei de Cultură din Suceava, acolo unde cei peste 800 de participanți au purtat la gât eșarfe roșii, galbene și albastre, culorile celor trei partide componente ale USL, PSD, PNL și PC. Lansarea oficială a campaniei electorale a USL Suceava a început cu prezentarea tuturor candidaților pentru funcțiile de primar din localitățile județului. După discursurile unor primari și ai unor candidați din partea PNL și PSD, au urmat evenimentele principale ale lansării campaniei USL Suceava, respectiv prezentarea candidaturii liderului PNL Suceava, Alexandru Băișanu, pentru primăria municipiului reședință de județ, și a candidaturii liderului PSD Suceava, deputatul Cătălin Nechifor, pentru șefia administrației județene.
Băișanu spune că va demisiona din funcția de primar dacă nu își respectă promisiunile
Candidatul USL pentru Primăria Suceava, Alexandru Băișanu, și-a început discursul în aplauzele sutelor de susținători ai USL, liderul liberalilor suceveni transmițându-le acestora că „a venit vremea să stăm drepți în fața celor care ne-au umilit patru ani”. Băișanu a mărturisit că timp de patru ani a refuzat să mănânce portocale, răzbunându-se astfel pe niște fructe care au aceeași culoare cu PDL. Liderul PNL Suceava a ținut să sublinieze faptul că USL este în momentul de față o echipă unită, adăugând: „Aveți încredere în echipa aceasta și în capacitatea noastră de a duce lucrurile mai departe!”.
Alexandru Băișanu a ținut să sublinieze faptul că unul dintre motivele pentru care a luat decizia de a candida pentru Primăria Suceava este „diferența dintre starea de fapt și starea de drept”. „Și anume faptul că eu cred într-un oraș care nu arată ca orașul în care îmi doresc cu adevărat să trăiesc. Și cred că mulți suceveni simt asta. Este efectiv nevoie să facem o schimbare. Să aducem specialiști care să se ocupe fiecare de problema lui”, a declarat Băișanu. El a mai spus că programul său electoral este intitulat „Cartea schimbărilor – 10 pentru un oraș de nota 10!”, adică zece proiecte pe care le are pentru a schimba în bine fața orașului Suceava. Alexandru Băișanu a subliniat că își dorește crearea de noi locuri de muncă și înființarea unui parc industrial, construirea de parcări și locuri de joacă pentru copii, asigurarea curățeniei și a igienei în oraș și străzi asfaltate. Liderul PNL Suceava a mai arătat că programul său electoral conține proiecte și măsuri luate în domenii precum sănătate și siguranță publică, educație, sport, cultură, dar și proiecte pentru tineri și pensionari. Programul complet al lui Alexandru Băișanu poate fi consultat în pagina 5 a cotidianului nostru.
Alexandru Băișanu a ținut să sublinieze că pe ultima pagină a programului său electoral pe care îl va împărți sucevenilor a trecut demisia sa în alb.„Dacă ceva din ceea ce am promis și din ce am arătat astăzi nu se face în termenii pe care i-am stabilit împreună, eu și echipa mea de consilieri ne vom da demisia”, a spus Băișanu, care a mai adăugat că demisia lui în alb va putea fi găsită la Prefectura Suceava.
Nechifor: Vântul bate puternic în pânzele vaporului USL
La rândul său, candidatul USL pentru președinția Consiliului Județean Suceava, deputatul Cătălin Nechifor, a sunat mobilizarea în rândul membrilor PSD, PNL și PC, subliniind că o echipă puternică va putea să câștige alegerile din data de 10 iunie 2012. Nechifor a spus că, deși în unele localități candidații PDL îi depășesc în sondaje pe cei ai USL, acest lucru se poate schimba, având în vedere că USL Suceava de abia a dat startul campaniei electorale. „Astăzi este startul oficial al campaniei. Suntem ca o navă, un vapor pe o mare liniștită. Vântul bate în spate puternic, iar astăzi ridicăm pânzele sus”, a spus Nechifor. El a arătat că în perioada campaniei va merge „spate în spate și umăr la umăr” cu toți candidații USL pentru funcțiile de primar și le-a cerut membrilor și simpatizanților USL să-și sacrifice o zi din viață, în data de 10 iunie 2012, pentru a veghea ca rezultatul votului exprimat de suceveni să nu fie schimbat. „Toată lumea, pe 10 iunie, o zi pentru USL, o zi pentru Suceava, o zi pentru România”, a declarat Nechifor.
Liderul PSD Suceava a subliniat că îl bucură faptul că Victor Ponta este în momentul de față premier al României, adăugând că acesta a reușit să-și țină promisiunile făcute înainte de a preluat șefia Guvernului României. „Sunt convins că Victor Ponta poate să fie un prim-ministru chiar mai bun decât Adrian Năstase. Și pentru că la București schimbarea s-a făcut, împreună facem schimbarea și la Suceava”, a arătat Cătălin Nechifor.
Ursaciuc: „Vreau o țară ca afară, dar o vreau la mine acasă”
În discursul său de la lansarea campaniei USL Suceava, primarul PNL din Gura Humorului, Marius Ursaciuc, a făcut, la rândul său, apel la unitate și la colaborare între membrii PSD și PNL. Ursaciuc a spus că, deși nu a fost niciodată „un fan al social-democrației”, a devenit un partener oficial al Uniunii Social Liberale, considerând că doar această alianță poate să învingă PDL. El a arătat că USL trebuie să câștige alegerile, „pentru că vrem un viitor pentru copiii noștri, pentru că vrem ca în municipiile, orașele și comunele noastre să se zâmbească mai mult și pentru că vrem să nu ne mai temem”. Marius Ursaciuc a spus că „vreau o țară ca afară, dar o vreau la mine acasă” și le-a cerut membrilor și simpatizanților USL să se implice pentru „a-i trimite acasă și în afara Parlamentului pe cei care ne-au condus până acum”.






