Procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Crimă Organizată și Terorism –Serviciul Teritorial Suceava au mărturisit că, în timpul anchetei desfășurate în dosarul rețelei de contrabandă cu țigări, în care au fost trimiși recent în judecată nu mai puțin de 23 de indivizi, printre care și un vameș și cinci polițiști de frontieră, unul dintre aceștia din urmă a încercat să-i ducă de nas pe oamenii legii. Încercarea lui de a le vinde gogoși procurorilor nu a avut alt efect decât câteva hohote de râs.
Inculpat în dosarul rețelei de contrabandă cu țigări aduse din Ucraina, Octavian Calancea (25 de ani), agent de poliție în cadrul Inspectoratului Județean al Poliției de Frontieră Suceava – Sectorul Poliției de Frontieră Vicov, a recunoscut că a făcut parte din gruparea infracțională anihilată de procurorii DIICOT, însă s-a infiltrat printre membrii acesteia cu scopul de a-și face meseria de om al legii.
Calancea le-a spus anchetatorilor că, împreună cu un alt polițist de frontieră, Mihai Gabriel Fodor (28 de ani), intenționau să-i surprindă în flagrant pe membrii rețelei, în timp ce comiteau infracțiunea de contrabandă.
„Aceste susțineri nu au nici un fel de suport, atâta vreme cât inculpatul (n.r.-Octavian Calancea) nu avea autorizările legale, nu a raportat șefilor ierarhici despre aceste inițiative și chiar nu știa cum se execută o asemenea activitate”, au arătat procurorii DIICOT Suceava.
Calancea, alături de ceilalți patru colegi ai săi, a fost dat pe mâna judecătorilor Tribunalului Suceava, pentru săvârșirea infracțiunii de abuz în serviciu în formă calificată.
Atât polițiștii de frontieră, cât și vameșul acuzați în acest dosar, sunt cercetați și de procurorii anticorupție, oamenii legii bănuind că sumele cu care au fost „unși” aceștia fiind de ordinul zecilor de mii de euro.





