Aflată într-o pauză competițională de două săptămâni, echipa de handbal a Universității Suceava a disputat vineri și sâmbătă două partide de pregătire în compania liderului seriei A din liga secundă, CSU Galați. În prima partidă desfășurată vineri seară, oaspeții de la Galați au început destul de bine această întâlnire și au condus de mai multe ori la un gol diferență. Studenții au revenit și s-au distanțat la patru goluri în minutul 10, scor 8-4, și mai apoi la șase goluri în minutul 20, scor 14-8. La pauză era 19-10 pentru Universitatea Suceava și partida era ca și jucată.
În partea secundă, antrenorul Leonard Bibirig a încercat mai multe formule de așezare în teren, fapt pentru care a rulat tot lotul pe care-l avea la dispoziție, în final sucevenii impunându-se cu scorul de 37-24. Sâmbătă dimineață, în cel de-al doilea meci disputat tot la sala Liceului cu Program Sportiv Suceava, studenții lui Leonard Bibirig au câștigat disputa cu CSU Galați la o diferență mai mică, scor 33-28, după ce la pauză aveau 18-15.
Universitatea va relua campionatul pe 21 aprilie, atunci când vor juca la Timișoara. Până atunci, tehnicianul Universității și-a propus să mai dispute cel puțin un meci de pregătire, pentru a-și ține elevii conectați la competiție până la partida de la Timișoara.