Unii dintre românii aflați în Grecia vor putea să-și legalizeze șederea



– Numărul cetățenilor români aflați în această țară ar fi cuprins între 50.000 și 100.000, fără să se poată stabili cu exactitate
– Românii au posibilitatea de a se adresa autorităților elene pentru reglementarea situației, cu condiția să fi intrat legal (chiar și în baza unei vize turistice) pe teritoriul Greciei înaintea datei de 1 ianuarie 2005 și să aibă un loc de muncă
Cetățenii români intrați în Grecia înaintea datei de 1 ianuarie 2005 vor putea, de luna aceasta, în anumite condiții, să-și legalizeze șederea în această țară, după ce autoritățile elene vor pune în aplicare o lege în acest sens, informează Ministerul Administrației și Internelor (MAI).
Ministrul Vasile Blaga a purtat discuții pe marginea acestei legi și a altor probleme legate de migrație cu ministrul grec al Internelor, Administrației Publice și Descentralizării, Prokopios Pavlopoulos, în cadrul unei întâlniri care a avut loc, luni, la Atena. ”Vrem să normalizăm situația străinilor din țara noastră”, a declarat ministrul elen, în cursul întâlnirii.
Românii au posibilitatea de a se adresa autorităților elene pentru reglementarea situației, cu condiția să fi intrat legal (chiar și în baza unei vize turistice) pe teritoriul Greciei înaintea datei de 1 ianuarie 2005 și să aibă un loc de muncă.
Conform estimărilor Ministerului Internelor, Administrației Publice și Descentralizării (care se ocupă cu situația migrației legale în Grecia), numărul cetățenilor români aflați în această țară ar fi cuprins între 50.000 și 100.000, fără să se poată stabili cu exactitate. ”În ultimii doi ani, peste 1.500 de cetățeni români au fost arestați, în Grecia, pentru ședere ilegală, însă aceste cifre nu au îngrijorat autoritățile elene, care le consideră relativ normale”, arată MAI .
Măsura autorităților elene are lor la patru ani de la ultima acțiune de ”legalizare a ilegalilor”, termen folosit în Grecia pentru acest tip de acte normative.
Ministrul grec al Internelor a propus omologului său român ca Grecia să acorde asistență României în redactarea unei legi a imigrării, de care va avea în curând nevoie, după aderarea la Uniunea Europeană. Ministrul elen a afirmat că țara sa a traversat această experiență, transformându-se, în numai 24 de ore după integrare, din sursă de imigranți în țară de destinație și se așteaptă ca România să urmeze același parcurs.
MAI mai precizează că ministrul Vasile Blaga a subliniat importanța gestionării din timp a acestui fenomen, mai ales pe fondul deficitului de forță de muncă cu care se confruntă deja unele regiuni ale României, ca urmare a faptului că peste două milioane de români lucrează deja în țări ca Spania, Italia sau Franța.