Perioada 29 octombrie – 4 noiembrie
Târg de sport la Shopping City Suceava
În perioada 31 octombrie – 1 noiembrie, Shopping City Suceava organizează prima ediție a târgului de sport intitulat „Sport weekend”, eveniment care își propune să aducă în atenția publicului varietatea de ramuri sportive practicate în oraș și implicit să promoveze un mod de viață sănătos și activ, bazat pe mișcare și activități recreative atât pentru tineri, cât și pentru copii și adulți. Timp de două zile, sucevenii vor avea ocazia de a cunoaște cluburile sportive, sălile de fitness, școlile de dans sau asociațiile sportive din oraș care promovează mișcarea și performanța. În plus, doritorii vor avea ocazia să se înscrie și să devină membri activi ai oricăruia dintre cluburile prezente. Începând de la baschet, fotbal, handbal, volei, înot și până la fitness, tenis de masă, arte marțiale, dansuri sportive și multe alte tipuri de sport, toate vor putea fi descoperite de cei prezenți la târgul de sport din incinta Shopping City Suceava.În plus, duminică, începând cu ora 12:00, sucevenii sunt invitați la un spectacol cu sesiuni demonstrative de zumba, kangoo jumps, lupte, dansuri, gimnastică și alte tipuri de activități artistice și sportive, unde se vor putea convinge de importanța și frumusețea integrării sportului în viața zi de cu zi.
Joi, 29 octombrie
Concert cu Vali Crăciunescu, Adrian Maciuca și Dan Blueman, la USV
La ora 19.00, în Auditoriumul „Joseph Schmidt”, Casa de Cultură a Studenților din cadrul Universității „Ștefan cel Mare” din Suceava invită sucevenii la un show exploziv.
Maeștrii distracției – Vali Crăciunescu, Adrian Maciuca șiDan Blueman– vin la Suceava cu un show energic: lăutărie, rock, muzică de petrecere, voie bună, dar și părți de muzică clasică. Vor exista surprize și râsete, Vali Crăciunescu promițând un cocktail „De la Zavaidoc la Queen”, cu multe glume, sinceritate, pasiune și dragoste.
Prețul unui bilet la spectacol este de 20 de lei pentru adulți și 10 lei pentru elevi și studenți. Biletele se pot achiziționa între orele 10:00-16:00, la camera 101, din corpul F al Universității „Ștefan cel Mare” Suceava, sau la intrarea în Auditoriumul „Joseph Schmidt”, înaintea spectacolului. Informații și rezervări la telefonul: 0752 092 606.
Vineri, 30 octombrie
Lansare de carte la Rădăuți
La Galeriile de Artă din Rădăuți va avea loc, la ora 13.00, lansarea cărții cu titlul „Polonezii din România (1918-1980) de la regat la republica socialistă”, semnată de prof. dr. Daniel Hrenciuc.
Istoricul Daniel Hrenciuc, care s-a dedicat cu precădere studiului istoriei minorităților naționale din România, a scos de sub tipar, încă din anul 2003, un volum care vizează relațiile româno-polone în perioada interbelică: „România și Polonia 1918-1931 – Relații politice, diplomatice și militare” (Editura Septentrion, Rădăuți).
Un alt volum dedicat polonezilor este cel intitulat „Un destin pentru istorie: Polonezii în Bucovina 1774-2008”, o radiografie complexă asupra evoluției istorico-sociale a comunități etnice poloneze din arealul bucovinean.
La evenimentul de vineri alături de autor va participa lectorul univ. dr. Radu Bruja.
Duminică, 1 noiembrie
Kids City, ateliere de creație pentru copii
Shopping City Suceava organizează ateliere gratuite de creație și distracție, Kids City – Art Craft, dedicate tuturor copiilor energici și creativi, cu sprijinul Alexandria Librării din incinta centrului comercial. În fiecare duminică, între orele 10:00-15:00, sunt organizate ateliere tematice în cadrul cărora copiii pot să confecționeze obiecte decorative cu accesoriile din gama special dedicată copiilor, Art Craft, ce se găsește exclusiv în Alexandria Librării, să coloreze și să se distreze alături de mascota Shopping City Suceava. Cele mai noi tehnici de creație pot fi deprinse de cei mici pe parcursul atelierelor organizate în incinta centrului comercial: metoda quilling, tehnica decoupage, tehnica șervețelului, pictură pe sticlă/lemn/ceramică și scrapbooking. Copiii vor putea lua acasă toate obiectele confecționate chiar de ei. În cadrul atelierului de duminică, 1 noiembrie, intitulat ”Umerașe vesele”, cei mici vor învăța să personalizeze umerașe din lemn, folosind tehnica șervețelului. Copiii își vor petrece timpul creativ și distractiv, se vor relaxa, vor socializa și vor putea pleca acasă cu amintiri plăcute.
Miercuri, 4 noiembrie
Concert simfonic pe scena Casei de Cultură Suceava
Pe scena Casei de Cultură a Sindicatelor Suceava va avea loc, de la ora 18:30, un concert simfonic susținut de Filarmonica Botoșani. Dirijor: Petronius Negrescu. Solist: Florin Ionescu-Galați – vioară. În program: Ed. Lalo – Simfonia spaniolă pentru vioară și orchestră; P.I. Ceaikovski – Simfonia a V-a, în mi minor. Biletele costă 20 de lei și 10 lei pentru elevi, studenți și pensionari și se pot procura de la secretariatul Casei de Cultură a Sindicatelor Suceava, intrare B, etaj I. Relații și rezervări la telefon: 0230 523 718.