Perioada 29 aprilie – 5 mai
Joi, 29 aprilie
Circul Safari, la Iulius Mall
Circul Safariși-a întins deja cortul lângă Iulius Mall, pentru ca astăzi să-și prezinte în manej animale exotice de la 5 grame, până la 5 tone: reptile, hipopotami, lame, bizoni americani și bivoli africani. Arena Safari va găzdui acrobați, fachiri și senzaționale dresuri de elefanți și cămile, iar „Pirații din Caraibe” – stăpâniți de Jack Sparrow – au pregătit un show cu crocodili, anaconde de până la 5 metri, pitoni-tigru și albinoși, iguane, scorpioni și tarantule. Nu doar poneii îi vor delecta pe copii, dar și clovnii, responsabili cu hohotele de râs stârnite de poznele și de costumele lor spectaculoase.
În fiecare seară, până pe 10 mai, circari din Olanda, Austria, Serbia, Ungaria și România, reuniți sub cupola Safari, vor oferi reprezentații lângă Iulius Mall, la ora 18:00, iar sâmbăta și duminică, de la orele 15:00 și 18:00.
“Ai grijă de inima ta”, Iulius Mall
Doar până mâine, clienții Iulius Mall Suceava își pot face gratuit o electrocardiogramă la Centrofarm. “Ai grijă de inima ta” este campania care informează bucovinenii asupra măsurilor de prevenire, dar și asupra incidenței tot mai crescute a bolilor cardiovasculare.
KidsLand Club te premiază!”, Iulius Mall
Tot până vineri, “KidsLand Club te premiază!”. Fiecare client care cumpără de minimum 40 lei jucării sau articole pentru copii din magazinele cu specific din Iulius Mall primesc gratuit pentru prichindei una din cele 1.500 ore de joacă și distracție oferite de KidsLand.
“Accente moderne”, Iulius Mall
Mâine este și ultima zi când puteți admira, la etajul Iulius Mall, lucrările pictorului Nicolae Zepciuc. “Accente moderne” reunește 20 de lucrări în ulei ale distinsului membru al “Societății Artiștilor și Amicii Artelor Plastice” din Bucovina.
Peste 3.400 de premii oferite de Iulius Mall
Până pe 9 mai, “Muntele te așteaptă!”. Primii 200 de clienți care cumpără de cel puțin 100 lei din magazinele Iulius Mall primesc taloane răzuibile, toate câștigătoare. Premiile instant constau în 100 de produse cosmetice Avon și 100 sticle de Nestea, iar premiul cel mai râvnit al fiecărei zile este un weekend all inclusive în doi la Popasul Domnesc, pensiune situată în vecinătatea monumentului UNESCO: mănăstirea Voroneț. Așadar, grăbește-te să prinzi măcar unul din cele peste 3.400 de premii oferite de Iulius Mall!
Campionatul Județean de Table, Iulius Mall
Până pe 15 iulie, continuă Campionatul Județean de Table. Clubul Sportiv “Nord Arena”, în parteneriat cu Direcția pentru Sport a județului Suceava și Iulius Mall, pun în joc premii de sute de lei. Amatorii care vor să își încerce norocul și să își testeze strategiile de joc sunt așteptați în fiecare marți și joi. Înscrierile se fac în aceleași zile de la ora 16, iar zarurile vor fi aruncate o oră mai târziu.
Expoziție la City Gallery
Expoziția de la City Gallery cuprinde lucrări de pictură, grafică, monumentală, tapiserie, arhitectura și design.
Elevii claselor a VIII-a, interesați de oferta educațională a Colegiului de Artă “Ciprian Porumbescu” Suceava, sunt invitați să participe la Workshopul organizat în perioada 27 aprilie – 27 mai, în zilele de marți și joi, între orele 14:00 – 18:00, la City Gallery, unde vor avea loc demonstrații practice și se va acorda consultanță de specialitate. Elevii pot fi însoțiți de părinți sau de profesorii de desen din școală.
Campionatul de Șah Alexandria, ediția a III-a, la Shopping City
Ca urmare a succesului obținut de „Campionatul de șah Alexandria”
(iunie 2009) și a Turneului de Șah “Back to School” (septembrie 2009), Alexandria Librării va organiza, în perioada 28 aprilie – 2 mai 2010, la Shopping City, Campionatul de Șah Alexandria 2010.
Circul Internațional din Budapesta, în parcarea Shopping City Suceava
Până duminică, 2 mai, puteți merge la spectacolele prezentate de Circul Internațional din Budapesta, în parcarea Shopping City Suceava. Program spectacole: joi și vineri, de la ora 18:00, sâmbătă și duminică, de la ora 15:00 și 18:00.
Circul Internațional din Budapesta vă invită la spectacol: dresură de cămile, lame, ponei si cai arabi, Aladin Show cu dansatoare exotice, fachir, și un număr senzațional de motociclism și acrobație la înălțime.
Celebrarea artistului bucovinean Radu Bercea
La Muzeul Obiceiurilor Populare din Bucovina din Gura Humorului are loc astăzi, 29 aprilie a.c., la ora 16:00, o manifestare care, sub genericul Anul “Mircea Streinul”, celebrează personalitatea artistului bucovinean Radu Bercea, Martir al Spiritualității Românești din Bucovina.
Manifestarea, organizată sub egida Consiliului Județean Suceava de Centrul Cultural Bucovina, Complexul Muzeal Bucovina, Muzeul Obiceiurilor Populare din Bucovina din Gura Humorului și cotidianul „Monitorul de Suceava”, cuprinde vernisarea unei expoziții de artă plastică intitulată “Bucovina, în pictură bucovineană” și lansarea cărților “Mărturii din Infern”, de Radu Bercea, “Efigii în filigran”, de Tiberiu Cosovan, și “Evadând din viitor”, de Vasile Pînzariu.
Totodată, va avea loc prezentarea și distribuirea catalogului “Salonul anual 2008 al artiștilor plastici amatori din județul Suceava” și a numărului dublu (9 – 10, ianuarie – iunie 2010) al “Revistei Bucovinei”.
Moderatori: Elvira Romaniuc și Mihai Pînzaru PIM.
Artiști lugojeni în Bucovina
O trupă a Teatrului Municipal „Traian Grozăvescu” din Lugoj – importantă instituție de cultură bănățeană – întreprinde, în intervalul 29 aprilie – 1 mai a.c., un scurt turneu în județul Suceava.
Artiștii lugojeni, continuatorii unei tradiții teatrale de peste 160 de ani, susțin reprezentații cu comedia „Haide, ucide-mă, dragoste”, a dramaturgului turc contemporan Aziz Nesin și cu o dramatizare după povestea „Ursul păcălit de vulpe”, de Ion Creangă.
Spectacolele au loc la Școala de Subofițeri Jandarmi Fălticeni (joi, 29 aprilie, ora 16:00), Colegiul Militar „Ștefan cel Mare” Câmpulung Moldovenesc (vineri, 30 aprilie, ora 12:30) și la Sala „Dom Polski” a Centrului Cultural „Bucovina” Suceava (vineri, 30 aprilie, ora 18:00).
Scurtul turneu al artiștilor lugojeni se circumscrie inițiativelor Centrului Cultural „Bucovina” Suceava, de promovare și revigorare a mișcării teatrale și cultivarea gustului publicului pentru teatru.
Accesul publicului la reprezentația de la Sala „Dom Polski” este liber.
A.S.U.S FIESTA Party, la Babylon
Petrecere incendiară la Club Babylon, organizată cu sprijinul A.S.U.S. – Asociația Studenților din Universitatea Suceava, întreținută de Dj Cioco & Mc Dany, ambii rezidenți Club Babylon Suceava.
Vineri, 30 aprilie
Concert live – BITZĂ
Așa cum v-a obișnuit, Club Babylon Suceava este probabil unul dintre cele mai fierbinți locuri din Suceava. Sâmbătă aceasta, invitat special Bitză! După o serie de super hituri care au ținut primul loc al topurilor de profil, Bitză vine la Suceava să-și promoveze noul album „Goana după fericire”.
Concerte în Vox
Începând cu ora 20:00, Discotheque Vox Suceava te invită la un concert cu trupele Krow (extreme death metal) (Brazilia), Eufobia (old school death metal) (Bulgaria) și Shadowsong (symphonic black/death metal) (Suceava).
Concert cu Andrada și Connect-R
Începând cu ora 19:30, Galleria Suceava te invită la un concert cu Andrada și Connect-R.
Sâmbătă, 1 Mai
„Hell Party”, la Club Babylon
Începând cu ora 22:00, Club Babylon Suceava te invită la „Hell Party”.
Concert Snap, la Shopping City Suceava
Concert SNAP și demonstrații electro-dance DJ Vlado & Dance Generation, Shopping City Suceava.
Shopping City Suceava vă invită pe 1 Mai, începând cu ora 19:00, la un super concert SNAP. În deschidere, demonstrații de electro – dance susținute de Dance Generation și Dj Vlado.
Festival al Cântecului și Dansului Popular, Iulius Mall
Sute de copii vor participa la un Festival al Cântecului și Dansului Popular. Palatul Copiilor și Inspectoratul Școlar Suceava vor reuni într-un festival-concurs micuții talentați, iar etapa județeană începe la etajul Iulius Mall, la ora 10:00. În aceeași zi, dar de la 12:00, tot Palatul Copiilor îi așteaptă cu idei și artă la Atelierul de Creație pe micuții care se plictisesc, au părinți fără timp, bunici fără răbdare sau bone părăsite de inspirație. Copiii pot petrece toată ziua de sâmbătă la Iulius Mall pentru că, de la ora 17:00, Librăria Cărturești îi găzduiește pentru a le servi celor mari un meniu complet de copilărie savuroasă. Prezența micilor povestitori este… obligatorie!
Târgul Colecționarilor, Iulius Mall
Două zile, sâmbătă și duminică, colecționarii vor expune la parterul Iulius Mall piese vechi, cărți, fotografii din secolul XIX, ilustrate, stampe, monede, viniluri și plăci de gramofon și patefon, mic mobilier, candelabre, podoabe și obiecte de decor atinse de patina timpului. Târgul Colecționarilor este organizat de Societatea Numismatică și Filatelică Română, secția Suceava.
HELL Party, la Babylon
O super petrecere pe mixuri de club, special pregătite pentru toți îndrăgostiții de distracție de Dj Cioco și Mc Dany, ambii rezidenți în Club Babylon din Suceava.
Program special de animație și un show incendiar cu cele mai sexy animatoare, alături de o super promoție și o serie de concursuri alături de partenerul nostru, cel ce se ocupă de promovarea energizantelor HELL!
SPORT
Rugby, Divizia Națională, stadionul Unirea, orele 11.00
CSM Bucovina Suceava – CSM Baia Mare
Duminică, 2 mai
Ziua Tineretului
Începând cu ora 22:00, Club Babylon Suceava te invită să sărbătorești “Ziua Tineretului”.
Teatrul “Puppet”, Iulius Mall
Duminică, Teatrul “Puppet” așteaptă aplauzele celor mici. La ora 12:00, printr-o magie, păpușile se vor transforma în personajele lor favorite din basme și povești.
Ziua Tineretului, la Clubul Babylon
Sărbătorim alături de Organizația Județeană de Tineret a PDL Suceava, Ziua Internațională a Tineretului. Invitați speciali la acest eveniment vor fi Dj Vlado și Dance Generation, campioni naționali la electro-dance.
SPORT
Handbal, Liga Națională, sala LPS Suceava, orele 11.00
CS Universitatea Suceava – Știința Bacău
Luni, 3 mai
CRBL, la Hotelului Continental din Suceava
La cererea tinerilor din întreaga țară, CRBL pleacă în cel mai mare turneu de street-dance din România – “Dansează cu mine”: 40 de orașe, 40 de săptămâni, 160 de zile de dans, zeci de mii de participanți. La ora 13:00, CRBL va fi la Hotelul Continental din Suceava, unde va sta de vorbă cu sucevenii. Vino să afli ultimele noutăți din viața lui CRBL, direct de la el.