Un turist care intenționa să se deplaseze pe traseul turistic Pietrosul Bistriței din zona cabanei de la Zugreni a ajuns la spital, după ce căzut în albia râului Bistrița.
Accidentul s-a petrecut luni, în jurul orei 10.30, și din fericire un muncitor care făcea anumite lucrări la cabană a auzit strigătele de ajutor ale turistului accidentat.
Din cercetările poliției, a reieșit că victima, Vastinel A., în vârstă de 49 de ani, din județul Iași, a trecut în jurul orei 10.00 pe la Cabana Zugreni, de pe raza comunei Dorna Arini, și din discuțiile cu angajații prezenți le-a spus că intenționează să se deplaseze pe traseul turistic Pietrosul Bistriței, situat în apropiere.
Turistul a mers pe traseul marcat, de la cabană până la barajul de deversare a râului Bistrița, care este prevăzut pe ambele maluri cu zid de protecție. Zidurile însă erau acoperite cu zăpadă și gheață, iar când turistul a încercat să traverseze barajul a alunecat și a căzut în canalul de deversare a apei.
Muncitorul care a auzit strigătele de ajutor s-a dus imediat la fața locului și l-a găsit pe bărbatul din județul Iași în timp ce încerca să iasă din canalul barajului. Din fericire, a căzut într-o zonă în care apa nu avea adâncime mare și, deși lovit puternic la cap, a reușit să iasă la suprafață, fiind ajutat și de muncitorul respectiv.
Turistul a fost transportat de urgență la spitalul din Vatra Dornei, unde a fost diagnosticat cu traumatism cranio-cerebral acut deschis, plagă contuză fronto-parietală, după care a fost transferat la Spitalul Județean Suceava.